Yapı bilgi sisteminin (YBS) Türk inşaat sektöründe verimliliğe etkisi: Simülasyon çözümleri
Building information modeling's (BIM) productivity effects in the Turkish construction sector: The simulation solutions
- Tez No: 484580
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
YBS, (Yapı Bilgi Sistemi /Building Information Modeling) yaşam döngüsü boyunca bir yapı veya tesisin kendisine ve/veya projesine ait birbiriyle ilişkili bilgilerin oluşturulması ve faydaya dönüştürülmesi sürecidir. Farklı disiplinlerle ortak çalışma alanı olan inşaat sektörü anlık dikkatsizliklerin, çok büyük ve geri dönülemez sorunlara sebep olabileceği, yapılan küçük hataların büyük tehditlere ve maddi, manevi zararlara neden olabileceği bir sektördür. Bu durum sürekli gelişim, sistem kontrolü ve yönetim işleyişi üzerindeki düzenlemeleri kaçınılmaz hale getirmektedir. Mimarlıkta ve mühendislikte alışılmış tasarım sistemlerinden başlayarak bugüne kadar üretilen teknolojik araç ve gereçler birçok imkânı da beraberinde getirmektedir. Bilgisayar destekli tasarım kavramının mimarlığa girmesiyle ortaya çıkan yeni olanaklar çoğu açıdan mevcut maddi ve manevi zarar koşullarını da değiştirmektedir. Bu çalışmada, alışılmış bilgisayar tabanlı tasarım sistemlerinden Yapı Bilgi Sistemine (YBS) geçişte tasarım aşamasında ortaya çıkan zorluklar tespit edilecek ve çözüm önerilerinde bulunulacaktır. Belirlenen problemlerin çözümlerinin yine yapı bilgi sistemleri çerçevesinde bulunabileceği düşüncesinden yola çıkarak, gelecekteki süreçte de bu teknolojinin mimarlıkta ve inşaat endüstrisinin tamamında daha da yaygın olarak kullanılacağı söylenebilir. Bu nedenle bu çalışma; Yapı Bilgi sisteminin (YBS) uygulama aşamasında nasıl kullanılacağını ve nasıl kolaylıklar sağlayacağını açıklayacak ve bu durum bir simülasyon sistemi ile desteklenecektir. Ayrıca; Türk inşaat sektörü için bu boşluğu dolduracak olan bir çalışma olma niteliğini taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
BIM (Building Information Modeling) is the process of creating and utilizing interrelated information about a building or facility's own and / or throughout the project's life cycle. The construction sector, which is a common area of work with different disciplines, is a sector where momentary carelessness can cause huge and irreversible problems. Little mistakes can cause major threats including material and moral damages. Thereby making the regulations on continuous improvement, system control and management function inevitable. Starting with the usual design systems in architecture and engineering, the technological tools and equipment produced up to date offer many possibilities. New possibilities arising from the introduction of computeraided design concept into architecture also change the existing material and moral damage conditions in many respects. According to the study, the difficulties arising in the design phase in the transition from the conventional computer based design systems to the Building Information Modeling (BIM) was identified and solutions were suggested. It can be said that this technology will be used even more widely in architecture and construction industry in the future, considering that the solutions of the identified problems can also be found within the framework of Building Information Modeling (BIM). Therefore, this research explains how the Building Information Modeling (BIM) is used in the application phase and what kind of facilities it provides to us and this situation is supported by a simulation system. Also; this is the first research of its kind to fill this gap in the Turkish construction sector.