Trakya'da riskli bir bölgede tularemi insidansının araştırılması
Investigation of tularemia incidence in A region of thrace had the risk
- Tez No: 484594
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN GÜRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tularemi ülkemizde ilk kez 1936 yılında Trakya Bölgesi'nde tespit edilmiştir. Sonraki yıllarda bölgede salgınlar yaşanmaya devam etmiştir. Uzun bir sessizliğin ardından 2010 yılında hastalık yeniden bölgede görülmüş ve 2012 yılında etken Kaynarca deresinin etrafındaki farelerde tespit edilmiştir. Etkenin farelerde tespit edilmiş olması hastalığın bölgemiz için hala risk oluşturduğunu göstermektedir. Bu nedenle çalışmada Trakya Bölgesi'nde 13 köy ve bir beldede tularemi seropozitifliği araştırılmıştır. Yılın ilk ayı 746 kişiden kan alındı ve tularemi mikroaglütinasyon testi uygulandı. Seropozitiflik saptanmadı. Yılın son ayı 746 kişiden 464'üne ulaşıldı ve tekrar kanları alındı. Seronegatif durumdan seropozitif duruma geçiş saptanmadı ve insidans sıfır olarak hesaplandı. Ayrıca etkenin farelerde tespit edilmiş olmasından dolayı farelerin suları kontamine etmiş olabileceği düşünüldü. Bu nedenle serumlarla eş zamanlı olarak 13 köy ve bir beldeden geçen derelerden ve şebeke sularından örnekler alındı. Alınan su örneklerine kültür ve PCR işlemi uygulandı. Etken kültürde izole edilemedi fakat 2 dere, 3 şebeke suyu olmak üzere toplam 5 örnekte PCR ile F. tularensis DNA'sı tespit edildi. Pozitiflik tespit edilen dereler Kaynarca deresine çok yakın olan ve geçmiş yıllarda vakaların görüldüğü Celaliye köyünden geçen dere diğeri aynı bölge fakat daha uzak mesafede olan Kavaklı beldesinden geçen deredir. Pozitiflik tespit edilen şebeke suları ise Kaynarca deresi etrafında bulunan Hamzabey, Ceylanköy ve Tatarköy köylerinden alınan şebeke sularıdır. Bu çalışma ile etken sularda tespit edilmiştir. Seropozitiflik saptanmamış olsa bile etkenin sularda var olması hastalığın hala bölgemiz için risk oluşturduğunu göstermektedir. Bu nedenle bölge halkı hastalık hakkında bilgilendirilmeli ve çalışmada tespit edilen suların klorlanmasındaki aksaklıklar giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
Tularemia is first occurred in at Thrace region of our country in 1936. In the following years, epidemics continued to be seen in the region. After a long silence, the disease was seen again at the region in 2010 and 2012, the causative agent was detected in the mice around Kaynarca stream. As the agent was detected the fact that the agent has been detected in the mice suggests the disease is still a threat for our region. For this reason, tularemia seropositivity was searched in 13 villages and 1 town of Thrace region. In the first month of the year, blood were obtained from 746 people and tularemia microagglutination tests were applied to them. No seropositivity was detected. In the last month of the year, 464 of 746 people were reached and their blood were obtained again. Seroconversion was not observed and the incidence was calculated as zero. It was also thought that the mice could have contaminated the water because the agent was detected in the mice. For this reason, samplings were taken from mains waters and the streams simultaneously with the sera of the volunteers in 13 villages and 1 town. Obtained samples were examined by culture and PCR methods. The causative agent was not isolated from the cultures but F. tularensis DNAs were detected by PCR methods in 2 stream and 3 mains water samples. One of the stream with positivity was very near to Kaynarca stream and passing through Celaliye village where had tularemia cases in the past. The other one of the stream was passing through Kavaklı town where located same region but farther away Kaynarca Stream. Main waters with positivity were in Hamzabey, Ceylanköy and Tatarköy villages located around Kaynarca Stream. In this study, the causative agent was detected in the waters. Even if the seropositivity was not detected in the people, the presence of the agent in the water suggests that the disease still pose a risk for our region. For this reason, people of the region should be informed about the disease and more attention should be paid for chlorination of the waters.