Edirne il merkezi okul öncesi çocuklarda ruhsal ve davranışsal değerlendirme
Psychiatric and behavioral assesment of preschool children in Edi̇rne city center
- Tez No: 484596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK GÖRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda Edirne il merkezindeki okul öncesi çocuklarda ruhsal ve davranışsal bozukluklar değerlendirilmiştir. Çalışmamızın örneklemini, Edirne il merkezinde bulunan,İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı, her bölgeyi temsil edecek özellikte olan 16 okulda anasınıfına devam eden 500 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan çocukların aileleri tarafından sosyodemografik veri formu ve Erken Çocukluk Envanteri-4 Ebeveyn Formu doldurulmuştur. Çalışmamızda ölçeğe göre en sık görülen tanı %21.4 ile uyku bozukluğu olmuştur. Uyku bozukluğunu %19.8 ile kompulsiyon ve %16.8 ile anksiyete bozuklukları izlemektedir. Çocukların %36.8'inde en az bir alanda gelişim geriliği saptanmıştır. Gelişim geriliği olanlarda en fazla,%33.4 oranı ile KSG alanında gerilik saptanmıştır. Anne ve baba eğitim düzeyi ve anne yaşı ile çocuklarda ölçeğe göre psikiyatrik tanı alma arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Cinsiyet, kardeş sayısı, tek ebeveynle yaşama, doğum zamanı, anne sütü alım süresi, annede psikiyatrik bozukluk varlığı, yürümeye başlama zamanı, konuşmaya başlama zamanı değişkenleriyle ölçeğe göre psikiyatri tanı alma arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. DEHB, DB, KOKGB, anksiyete bozukluğu, MDB tanılarıyla cinsiyet değişkeni arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Ölçeğe göre YGB, DEHB, RBB tanılarıyla çocukta gelişme geriliği varlığı arasında, DEHB ile uyku bozukluğu tanısı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Dezavantajlı okullarda ölçeğe göre en sık görülen tanı %35.7 ile anksiyete bozuklukları olmuştur. Çalışmamız çocuk gelişimindeki en önemli dönemlerden olan okul öncesi dönemde psikiyatrik bozukluklar için bir nevi 'elek' görevi görebilecek olan EÇE-4 ile, tanı alabilecek olan çocukların değerlendirilmesini sağlamıştır. Sonrasında yapılacak klinik görüşmeler ile, ölçeğe göre tanı alan ya da yüksek risk altında olan çocukların gerektiğinde tedavi altına alınmasına olanak sağlayacaktır. Daha sonra oluşabilecek psikiyatrik bozukluklar ya da çocuğun işlevselliğini bozan eşik altı belirtiler engellenebilecektir. Literatürde okul öncesi dönemde yapılan çalışmaların kısıtlı olması nedeniyle bu konuda daha ileri çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, mental and behavioral disorders were evaluated in preschool children in Edirne city center. The sample is composed of 500 students who are in kindergarden in 16 schools in the city center of Edirne, which are connected to the Provincial Directorate of National Education and which are representative of each region. The socio-demographic data form and the Early Childhood Inventory-4 Parents Form were completed by the families of the children participating in the study. The most common diagnosis in our study was sleep disorder with 21.4%. Sleep disorder was followed by compulsions (19.8%) and anxiety disorders (16.8%). At least one field developmental retardation was detected in 184 (36.8%) children. In developmental retardation diagnosed patients, most (33.4%) were found to have a disability in the field of personal social development. There was a significant relationship between mother and father education level and mother age and psychiatric diagnosis in children. There was no significant relationship between gender, number of siblings, life with single parent, time of birth, duration of breastfeeding, presence of psychiatric illness in mother, time to start walking, time to talk, and psychiatric diagnosis. There was no significant relationship between attention deficit hyperactivity disorder (ADHD), conduct disorder, Oppositional defiant disorder, anxiety disorder, Major depressive disorder diagnoses and gender variables. There was no significant relationship between reactive attachment disorder eating disorder. There was no significant relationship between maternal education level, maternal psychiatric disease presence and maternal age and separation anxiety disorder. There was no significant relationship between ADHD, pervasive developmental disorder, reactive attachment disorder and child development retardation; as well as between the duration of breastfeeding and elimination disorders, and between ADHD and sleep disorder. The most common diagnosis in disadvantaged schools was anxiety disorders with 35.7%. Our study provided the assessment of children diagnosed with screening using the Early Childhood Inventory-4 (ECI-4), which could be a sort of 'sieve' task for psychiatric disorders in the pre-school period, one of the most important periods in child development. Clinical interviews to be performed at a later stage will provide treatment for children diagnosed or at high risk. Subsequent psychiatric illnesses or subthreshold symptoms that impair the child's functioning can be prevented at this point. Due to the limited work done in the pre-school period in the literature, more studies are needed in this regard.