Edirne/ Havsa merkez ilköğretim öğrencilerinde skolyoz görülme sıklığı
Scoliosis prevalence screening in Edirne/ Havsa pupils
- Tez No: 107877
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
7. O Z E T Türkçe Özet Edime / Havsa İlköğretim Öğrencilerinde Skolyoz Görülme Sıklığı Giriş-amaçlar ı Skolyoz, ergenlik dönemi öncesi ve sonrasında önemli sağlık sorunu olabilir. Dolayısıyla, risk kümelerinde okul taramalarının yararına literatürde genişçe Taşlanmaktadır. Ayrıca, büyük taramalarda tüm bireylere radyolojik inceleme olanaklı olmadığı gibi ekonomik de değildir. Geçerlik ve güvenilirliği yüksek, kolay ve hızlı uygulanabilen nesnel tarama yöntemleri gereklidir. Çalışmamız, bu amaçlarla Edirne / Havsa ilköğretim çocuklarında kesitsel alan taraması olarak planlanmış ve radyolojik incelemeyle desteklenmiştir. Yöntem-gereçler : 3 okuldaki 1173 öğrenciden örneklenen, 345 çocuğa (6-15 yaş), fizyoterapist tarafından okullarında Adams Testi, Çekül Testi, skolyozla ilgili fiziksel muayeneler yapılmıştır. Skolyoz olabileceğinden kuşkulanılan 79 çocuğun 65'ine ve çapraz denetim için, skolyoz kuşkulanılmayan 266 çocuğun 23 'üne, kör çalıştırılan ortopedist muayenesi ve omurga radyolojisi eklenmiştir. Tarama testleri ve referans yöntemin kapsamlı irdelemesi yapılmışta-. Çalışma, müdahalesiz bir alan araştırmasıdır. Bulgular : Radyolojik doğrulamayla skolyoz prevalansı %3.77 olup, yaş ve cinsiyetle ilişkisizdir (p=.168; p=.773). 13 olgunun 2'si 10° > skolyozludur.“Adams Testi + Çekül Testi + skolyozla ilgili fiziksel muayene”birlikte (+) olduklarında en yüksek özgüllük sağlanmaktadır (%94.6). Ardından, salt“skolyozla ilgili fiziksel muayene”en yüksek duyarlıklı olduğundan (%84.6), burada da (+) bulgu verenlerin referans testle incelenmesi uygundur. 85Sonuçlar L Skolyoz taramalarında, tek başına Adams veya Çekül Testi uygun değildir. Yetersiz duyarlık ve özgüllüğe sahiplerdir ve referans testle uyum iyilikleri düşük Kappa değerleri vermektedir. Bu testlerin birlikte kullanılması skolyozlu olmama olasılığı olanları; tek başına skolyozla ilişkili fiziksel muayene ise skolyoz olasılığı olanları daha iyi ayırmaktadır. Bunların tümü 10-15 dakikaya sığmakta, ekonomik olmakta ve yeter epidemiyolojik geçerlik-güveniliriik sağlamaktadır. Riskli kümelerde, okul taramaları yararlıdır. Taramamızda eriştiğimiz skolyoz prevalans hızı, literatürde verilen geniş aralığa düşmektedir. Anahtar sözcükler : Skolyoz taramaları, skolyoz prevalansı, okul taramaları, Adams Testi, Çekül Testi 86
Özet (Çeviri)
İngilizce Özet ABSTRACT Scoliosis Prevalence Screening in Edime / Havsa Pupils Objectives L Scoliosis may emerge important health problems in both pre and post- pubertal period. So, the benefits of school screenings in risky groups have oftenly been encountered in the literature. Additionally, in wide screenings, supplying radiological examination to all persons is neither available nor economic. High validity and reliability, easy and rapidly applicable objective screening methods are needed. Our study, have been planned in pre-high schools of Edirne / Havsa with these purposes, as a crooss-sectional field screening. Material-methods : Adam's Bending Test, Plumpline Test and physical exam related to scoliosis have been carried out by physiotherapist to 345 children (aged 6-15) sampled from 1 173 pupils at 3 schools. X-ray and orthopedist exam who worked blindly have been added to 65 of 79 children who were suspected of scoliosis and for cross control, to 23 of 266 pupils not suspected referrals either. Results of the tests have broadly been evaluated. The study is a non-intervention field screening. Results l Scoliosis prevalence confirmed by X-ray is 3.77% and have no relationships with age and gender (p=.168; p=.773). 2 out of 13 scoliosis patients are with 10° > Cobb angle. In case of“Adam's Test, Plumpline Test and physical exam related to scoliosis”combiningly (+), the highest specificity have been provided (94.6%). Followingly, when purely“physical exam related to scoliosis”were positive with the highest sensitivity (84.6%), those patients who were (+) here too, should be convinient to be examined by reference test. 87Conclusions :_ In scoliosis screenings isolated Adam's Test or Plumpline Test aren't suitable. They have insufficient sensitivity and specificity and Kappa values pertaining to goodness of fit with reference test provide weak levels. Combined utilisation of these tests can differentiate better those not suspect of scoliosis while isolated“physical exam”distincts those suspects of scoliosis. All of these can be fullfilled within 10-15 minutes and supply appropriate epidemiological validity and reliabilty. In risky clusters, school screenings provide benefits. The prevalence rate that are reached in our screening is between the ranges quoted in the literature. Key words :_ Scoloiosis screening, Scoliosis prevalence, school screening, Adams Bending Test, Plumpline Test 88