Hidroksiapatit kemik çimento ve porp (parsiyel ossiküloplasti replasman protezi) kullanılan kulak operasyonları sonrasında işitme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the hearing results of the ear surgeries in which hydroxyapatitis bone cement and porp (partial ossiculoplasty replacement prosthesis) used.
  1. Tez No: 484603
  2. Yazar: MEHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: UZMAN SEÇİL ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada inkus uzun kolu defekti nedeniyle hidroksiapatit kemik çimento ve parsiyel ossiküloplasti replasman protezi (PORP) kullanılarak kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yapılan hastalarda işitme sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık . Hastalar ve Yöntemler:Çalışmada İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nde Ocak 2007- Aralık 2014 tarihleri arasında inkus uzun kolu defekti nedeniyle kemikçik zincir rekonstrüksiyonu yapılan 47 hasta dahil edildi. Hastalar kemikçik zincir onarım tekniğine göre, PORP kullanılan 25 hasta (Grup 1) ve hidroksiapatit kemik çimento kullanılan 22 hasta (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet parametreleri, preoperatif dönemdeki muayene bulguları, operasyon öncesi odyolojik tetkikleri, ameliyat notları ve postoperatif dönemdeki muayene bulguları, operasyon sonrası yapılmış olan odyolojik tetkikleri incelendi. Bulgular: Hastaların tümünde greft intakttı. PORP grubunda hava-kemik yolu aralığı (HKA) preoperatif 31 dB, postoperatif 19.2 dB; kemik çimento grubunda preoperatif ve postoperatif sırasıyla HKA 34.1 dB ve 20.2 dB idi. Gruplar karşılaştırıldığında HKA kazançlarında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (P = 0.654). Postoperatif dönemde, PORP grubunda % 60, kemik çimento grubunda %59,1 hastada HKA'nın 20 dB ve altında olduğu saptandı. Sonuç: İnkus uzun kolu defekti olan hastalarda kemikçik zincir onarımı amacıyla kullanılan PORP ve hidroksiapatit kemik çimento etkili yöntemlerdir ve iki yöntemin başarısı arasında bir anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to compare the success rates of hydroxyapatite bone cement (HBC) with partial ossicular replacement prosthesis (PORP) for incus long process defects. Patients and Methods: This study was conducted with on 47 patients who had ossiculoplasty for incus long process defects in the Department of Otorhinolaryngology İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, between January 2007 and December 2014 . Ossicular reconstruction was done with PORPs in 25 patients (group 1), while hydroxyapatite bone cement was used in 22 patients (group 2). Age and gender parameters, examination findings and audiological examinations in the pre and postoperative period were evoluated Results: In 47 (100%) of the 47 patients the graft was intact. The mean preoperative ABG was 31 dB and mean postoperative ABG was 19.2 dB in the PORP group. The preoperative and postoperative ABG in the bone cement group was 34.1 dB and 20.2 dB, respectively. When the groups were compared for mean closure in the ABG, the difference was not statistically significant (P =0.654). The postoperative ABG ≤ 20 dB was achieved by 60% in the PORP group and 59.1% in the bone cement group. Conclusion: Both hydroxyapatite bone cement application and PORP are effective methods in reconstructing incus long process defects and there is no significant difference between the two methods