Chemical analysis of fossil bones
  1. Tez No: 13203
  2. Yazar: NESRİN KAYATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHİNDE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET FOSİL KEMİKLERİN KİMYASAL ANALİZLERİ Kayatürk Nesrin Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Eğitimi BölUmU Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Şahinde Demirci Şubat 1991,71 sahi f e Bu çalışmada majör.minör ve eser element analizi, organik madde ve karbondioksit tayini ve X-ışınları toz difraksiyonu metodları kullanılarak Uç değişik arkeolojik bölgeden gelen onbeş hayvan, altı insan ve bir taze kemik analiz edilmiştir.. Değişime uğrayan elementleri tayin etmek için sekiz kemiğin iç ve dış yüzeyi ayrıca analiz edilmiştir. X -ışınları toz difraksiyonu analiz sonucu kemik yapısının esas olarak hidroksiapatite olduğunu ancak iki kemikte kireçleşmenin bulunduğunu belirlemiştir. Str onsuyum, bakır ve çinko değişime en az, demir ve potasyum ise değişime en yatkın elementler olarak bulunmuştur. YUksek stronsuyum değerleri ot oburlar için karakteristik iken, yüksek çinko değerleri et oburluğun göstergesi olarak bulunmuştur. -V-Çocuk ve bebek kemiklerinde yetişkinlerinkine göre daha yüksek sironsuyum ve çinko daha düşük kalsiyum ve fosfor değerleri elde edilmiştir. Yaşlı kemiklerin organik madde ve azot, içerikleri.taze kemiklere göre daha az bulunmuştur. Analizler florun yaş tayininde kullanılabilecek parametre olmadığını göstermiştir. Anahtar Sözcükler : hidroksiapatit, fosil kemik, değişim,ot obur t et obur, kireçleşme. -vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHEMICAL ANALYSIS OF FOSSIL BONES Kayatürk, Nesrin M.Sc. in Science Education Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Şahinde Demirci February 1991,71 pages In this study -fifteen animal and six human bones -from three dif-ferent archaeological sites o-f Turkey and one modern bone were analyzed by using three different approaches; major, minor and trace element determination »organic matter and carbondioxide determination and X- ray powder diffraction analysis. In order to determine diagenesis related elements inner and surface parts of eight bone samples analyzed separately. X-ray diffraction analysis showed that bone structure was mainly hydroxyapatite and only two samples had calcination. Strontium, copper and zinc appeared to be the least sensitive elements to diagenesis however,iron and potassium were sensetive to diagenetic effects. High strontium values were characteristics of herbivorous diet whereas high zinc indicated the - i ii-carnivorous diet. Child and baby bones had higher concentration of Sr and Zn than those o-f adults. But they had lower concentration o-f calcium and phosphorus than adult bones. Ancient bones contained lower amount o-F organic matter and nitrogen than relatively young bones.. Fluorine was not -found to be good parameter -for dating purposes. Key Words : hydroxyapatite, fossil bone, diagenesis, herbivore, carnivore, calcination. Science Code: 222.13.01 - iv-