Sosyal medya kullanımının spor kanalları izlenmesi üzerindeki etkisi ve kanal seçimindeki rolü
Effectiveness the social media usage on channel selection and the role of sport channels monitoring
- Tez No: 484636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Spor, Radio and Television, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Canlı bir televizyon yayını sırasında gerçek zamanlı olarak ikinci bir ekran üzerinden (akıllı telefon, tablet, laptop vb.) sosyal medya sitelerinde kanalı izleyen diğer kişiler ile etkileşimde bulunmak Sosyal TV olarak adlandırılır (Lim ve ark., 2015). Bu araştırmanın amacı, Sosyal medya kullanımının spor kanalları izlenmesi üzerindeki etkisini ve kanal seçimindeki rolünü belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören 254'ü erkek 148'i kadın toplam 402 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Lim ve arkadaşları (2015) tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, çalışmanın cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı 0,79 bulunmuştur. Çalışmaya katılan öğrencilerin spor kanalları içerisinden en çok NTV Spor kanalını takip ettikleri, sosyal medya sitesi olarak %46 sının Facebook'u %44'ünün ise Instagram'ı kullandığı belirlenmiştir. Öğrencilerin sosyal medya-spor kanalı izleme tutumlarına bakıldığında öğrencilerin verdikleri cevapların aritmetik ortalaması X ̅=3,42 çıkmıştır. Öğrencilerin; cinsiyetleri ve sosyal medya sitelerinde günlük geçirdikleri süre ve izledikleri spor kanalları ile Sosyal TV-Spor Kanalı izleme davranışları arasında anlamlı farklılık bulunurken (p0,05). Araştırmanın sonucunda; öğrenciler televizyon izlerken sosyal medya kullanımının (sosyal tv) spor kanalı izleme ve kanal seçimine karşı olumlu bir tutuma sahip olduklarını belirtmişlerdir. Erkek öğrencilerin sosyal medyadaki etkileşim ile spor kanalı izleme tutumları kadın öğrencilere göre daha yüksek çıkmıştır (Erkek X ̅=3,25; Kadın X ̅=3,14). Öğrencilerin sosyal medya sitelerinde günde geçirdikleri sürenin artması; sosyal medya kullanımının spor kanalı izleme ve kanal seçimi davranışı üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is called Social TV (Lim et al., 2015) to engage with other people watching a channel on a social media site via a second screen in real time during a live television broadcast (smartphone, tablet, laptop, etc.). The aim of this research is to determine the effect Social TV has on monitoring sports channels and their role in channel selection. The sample of the study consisted of 402 students (254 male, 148 female) who were educated in Balikesir University Physical Education and Sports College in three different departments (Physical Education and Sports Teacher Education Department, Sports Management Department, Coaching Education Department). A survey form developed by Lim et al. (2015) was used as a data collection tool in the research. Descriptive statistics, t-test and ANOVA were applied in the analysis of the data. As a result of the analysis of the data, cronbach alpha internal consistency coefficient of the study was 0.79. It was determined that the students who participated in the study followed the most NTV Sports channel among the sports channels given in the demographic information section and 44% of the social media site used 44% of the Instagram. When the descriptive statistics of the questions given in the questionnaire were examined, the arithmetic average of the answers given by the students was 3,45. students; (p 0,05), while there was a significant difference between the duration of daily activities and the frequency of watching sports channels and social TV. As a result of the research; it has been found out that the use of social media (social TV) while watching television affects positively the students' sport channel watching and channel selection. Male students' attitudes towards sports channels and their interaction with social media were higher than those of female students. The increase in the number of students per day spent on social media sites; social TV is more effective on sports channel monitoring and channel selection behaviors.