Şizofreni tanısı olan hastalarda yüz ve duygu tanımanın sosyal işlevsellik ile ilişkisi, sağlıklı gönüllülerle karşılaştırması
Association between face-emotion recognition and social functionality in patients diagnosed with schzophrenia and its comparison with healthy controls
  1. Tez No: 484667
  2. Yazar: DENİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ÖZGE BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı şizofreni hastalarında yüz ve duygu tanıma becerilerinin değerlendirilmesi, yüz ve duygu tanımanın sosyal işlevsellik ile ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu araştırma Akdeniz Üniversitesi hastanesi psikiyatri polikliniğinde yapılmış, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı alan, alkol ve madde kullanım bozukluğu olmayan 18-65 yaş aralığındaki toplam 60 hasta alındı. Kontrol grubu olarak hasta grubuyla benzer 60 sağlıklı gönüllü birey alındı. Tüm katılımcılara yüz yüze soru cevap şeklinde araştırmacılar tarafından geliştirilmiş araştırmanın amacına uygun yarı-yapılandırılmış Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu ile birlikte Gözler Testi, Benton Yüz Tanıma Testi, Sosyal İşlevsellik Ölçeği, SCID 1 ve farklı olarak sadece şizofreni grubuna Pozitif ve Negatif belirtileri değerlendirme Ölçeği uygulandı. Veriler“R Core Team”in 'R' programı kullanılarak analiz edildi Bulgular: Şizofreni hastaları sosyal işlevsellik, duygu ve yüz tanıma açısından zayıf beceri ve yeterlilik göstermiştir. Sadece pozitif belirtili şizofreni hasta grubunda kontrollere benzer şekilde yüz tanıma daha iyiydi. Bu grupta duygu ve yüz tanımanın artması ile kişiler arası ilişkiler artığı, duygu tanıma artığında yetkinliğin arttığı gözlenmedi. Buna karşın karma belirtili hastalarda duygu tanıma artıkça kişiler arası ilişkilerin azaldığı; negatif belirtili şizofreni hastalarında duygu tanıma artıkça sosyal işlevselliğin bozulduğu gözlendi. Tüm hasta ve negatif belirtili hasta grubunda duygu tanıma azaldıkça da boş zaman değerlendirme aktiviteleri artığı saptandı. Negatif belirtiler, düşünce yoksullaşması, dikkat bozukluğunun artması ile duygu tanımanın azaldığı gözlenirken, pozitif belirtiler ile duygu tanıma arasında ilişki saptanmamıştır. Yüz tanımanın pozitif belirtiler, özellikle garip davranış ve sanrıların artması ile artığı bulunmuştur. Sonuç: şizofreni hastalarında duygu ve yüz tanıma becerilerinde bozulma saptanmıştır. Bu bozulma negatif belirtilerin şiddetlenmesi artmaktadır. Hasta gruplarında sosyal işlevsellik ile duygu tanımanın ilişkisi farklı sonuçlanmıştır. Bu bulgulara göre aralarında basit ve doğrusal bir ilişki olmayıp başka faktörlerin etkisine açık dolaylı bir ilişki olabilir. Bu açıdan kişiye özel sosyal ortamlara ve ilişkilere adapte edici özellikte tedavi programlarının geliştirilmesinde önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this study were to investigate the ability of face and emotion recognition; and define the relation of emotion and face regonition performance with the level of social functionality in schizophrenic patients. Method: This descriptive and cross sectional study was made in Akdeniz University Psychiatry Policlinic. 60 patients diagnosed with Schizophrenia according to DSM-V diagnostic criteria without alcohol and substance using disorder were included in this study. 60 healthy people who had never had any psychiatric/psychologic treatment and who were statistically same with the patient group on age, gender and education were chosen in control group. All participants were given a Socio-demographic Data Form designed by researchers for face to face question-answer, Eye Test, Benton Face Recognition, Social Functioning Scale, Structured Clinical Interview for DSM 5. Positive and Negative Symptoms Scale was applied only to the patient group. Data was analyzed using 'R' program which belongs to“R Core Team”. Results: Low ability and competence of emotion, face recognition and social functionality are demonstrated in schizophrenic patients. Only positive symptomatic schizophrenics showed better face recognition ability likewise control group, in addition, improving recognition of emotion and face was associated with improving interpersonal functions in this subgroup. However, increased recognition of emotion was associated with decreased interpersonal functions in mixed symptomatic schizophrenics; and was associated with decreased social functioning in negative symptomatic schizophrenic subgroup. Recreation and wasting time activities were increased in conjunction with decreased emotion recognition in all schizophrenia and negative symptomatic schizophrenics. In addition it was observed that decreased emotion recognition was associated with increased negative symptoms, particularly alogia and attention deficts; while there was no relationship between emotion recognition and positive symptoms. On the contrary, It was found that increased face recognition was associated with increasing positive symptoms, especially delusions and bizarre behaviors. Conclusion: It has been observed that in Schizophrenic patients, face and emotion recognition abilities are decreasing. This disorder increases while the negative findings deepen. There have been different results on relationship between emotion recognition and social functionality among the groups of schizophrenic patients. The outcomes of the study indicate that there has been no simple and linear relevance. The relevance is indirect and is affected by the other factors. As a conclusion providing exclusive social environment and treatment which is focused on adaptation of interpersonal functionality for individual patient is important.