Non-valvüler atriyal fibrilasyonlu hastalarda sol atriyal trombüs varlığının nötrofil-lenfosit oranı ve c-reaktif protein ile ilişkisi
Relationship between neutrophyl-lymphocytes and c-reactive protein of left atrial thrombus in non-valvular atrial fibrillated patients
  1. Tez No: 484673
  2. Yazar: MURAT BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızın amacı nonvalvüler AF hastalarında inflamasyon belirteçleri olan CRP ve nötrofil-lenfosit oranının AF'deki trombüs oluşumunu öngörmedeki rolünü araştırmaktır. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji bölümünde Mart 1998 ile Ağustos 2016 yılları arasında nonvalvüler AF'si olan ve sol atriyum ve/veya sol atriyal apendikste trombüs varlığını göstermek amacı ile TÖE yapılmış 18 yaş üstü 461 hasta alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların 240 tanesi erkek, 221 tanesi kadındır. Hastaların 289 tanesinde TÖE ile sol atriyum veya sol atriyal apendikste trombüs saptanmamışken 172 hastada ise trombüs olduğu gösterilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların CRP düzeyleri ve nötrofil-lenfosit oranları kaydedilmiştir ve istatistiksel olarak işlenmiştir. İşlenmiş olan veriler sonucunda nonvalvüler AF'si olan hastalarda trombüsü olan ve olmayan gruplar arasında CRP düzeyi ve nötrofil-lenfosit oranı birbirine benzer bulunmuştur. Ayrıca CRP düzeyi 0,5 mg/dl ve altında (normal değer) olanlar ile 0,5 mg/dl üzerinde olanlar gruplandırılarak yapılan analizlerde de anlamlı farklılık saptanmamıştır. Bununla birlikte AF'si olan hastalarda CRP düzeyinin normal referans aralıktan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Tüm bu sonuçlar ışığında AF'li hastalarda trombüs oluşumunun inflamasyon parametreleri ile ilişkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the predictive role of CRP and neutrophil-lymphocyte ratio, which are inflammation markers, in thrombosis formation in nonvalvular AF patients. 461 patients over 18 years of age who had nonvalvular AF and underwent TEE for the purpose of showing left atrial and / or left atrial appendiceal thrombus at the Akdeniz University Medical Faculty Hospital Department of Cardiology between March 1998 and August 2016 were included the study. 240 of the patients were male and 221 were female who were included in the study. In 289 patients, left atrial or left atrial appendiceal thrombus were not detected by TEE whereas thrombus was present in 172 patients. CRP levels and neutrophil-lymphocyte ratios of the patients who were included the study were recorded and statistically processed. As a result of the processed data, CRP levels and neutrophil-lymphocyte ratios were found to be similar between patients with and without thrombosis in patients with nonvalvular AF. In addition, no significant difference was found in the analyzes performed in two groups with CRP level equal to/ less than 0.5 mg/dL (normal value) and over 0.5 mg/dL. However, in patients with AF, CRP levels were found to be higher than the normal reference range. All these results indicate that, thrombus formation in patients with AF is not associated with inflammation parameters.