Rektum tümörü nedeniyle low anterior rezeksiyon ve abdominoperineal rezeksiyon yapılan hastaların yaşam kalitesi skorlarının karşılaştırılması
Comparison of quality of life scores between patients whose underwent low anterior resection and abdominoperineal resection due to rectal tumors
  1. Tez No: 484672
  2. Yazar: MEHMET İLKER TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kolorektal karsinomlar tüm kanserler içerisinde üçüncü sıklıkta, gastrointestinal sistem kanserleri içerisinde ise en sık görülen malignitelerdir. Bu çalıĢmada rektum tümörü nedeniyle radikal cerrahi yapılan hastalarda kalıcı stomaya bağlı yaĢam kalitesinin karĢılaĢtırılması ve sağ kalımın, komplikasyonların değerlendirilmesini amaçladık. ÇalıĢma için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik AraĢtırmalar Etik Kurulu onayı alındı. ÇalıĢmada Mayıs 2009 ile Aralık 2015 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‟nde rektum kanseri nedeni ile low anterior rezeksiyon veya abdominoperineal rezeksiyon yapılan hastaların verileri retrospektif olarak incelenerek 351 hasta çalıĢmaya dahil edildi. SF-36 skorları açısından tüm hasta popülasyonu üzerinde yapılan değerlendirmede, APR yapılan hastaların fiziksel fonksiyon(FF), fiziksel rol güçlüğü(FRG), emosyonel rol güçlüğü(ERG), enerji/canlılık/vitalite(ECV), ruhsal sağlık(RS), sosyal iĢlevsellik(SĠ) ve genel sağlık algısı(GSA) parametrelerinde LAR yapılan hastalardan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha iyi durumda olduğu, ağrı(A) skorları için ise LAR yapılan hastalar ile APR yapılan hastalar arasında anlamlı farklılık olmadığı gözlendi. Sadece komplikasyon geliĢimi olmayan hastalardaki değerlendirmede ise, LAR ve APR yapılan hastalar arasında FF, FRG, ERG, ECV, A ve GSA parametrelerinde anlamlı farklılık görülmezken, RS ve SĠ parametrelerinde LAR yapılan hastaların APR yapılanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha iyi durumda oldukları görüldü. APR ve LAR yapılan hastalar arasında onkolojik sonuçlar açısından farklılık olmaması ancak yaĢam kalitesi değerlendirmelerinde APR‟nin ön plana çıkması nedeniyle, komplikasyon geliĢimi riski detaylı Ģekilde değerlendirilmelidir. Komplikasyon geliĢimi olmadığı taktirde LAR yapılan hastalarda yaĢam kalitesinin oldukça iyi olduğu fakat komplikasyon geliĢimi durumunda, yaĢam kalitesinin kalıcı stoma açılan hastalardan daha kötü seviyeye düĢtüğü sonuçları göz önüne alınarak hastada anastomoz darlığı ve anastomoz kaçağı gibi komplikasyonlar açısından yüksek risk mevcut ise rezeksiyon tekniği seçiminin restoratif prosedürlerden ziyade APR yönünde olabileceği kanaatine varılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are the third most common malignancy among all cancers and the most common malignancies among gastrointestinal system cancers. In this study, we aimed to compare survival and complications of permanent stoma in patients whose underwent radical surgery due to rectal cancer. Clinical Research Ethics Committee of Akdeniz University Medical Faculty was approved for the study. In the study, 351 patients were included in the study retrospectively from the patients who underwent low anterior resection or abdominoperineal resection for rectal cancer in Akdeniz University Medical Faculty Hospital between May 2009 and December 2015. The superiority of patients who underwent APR to LAR had been seen according to physical function (PF), physical role strenght (PRS), emotional role strenght (ERS), energy/vitality (EV), mental health (MH), social functionality (SF), general health perception (GHP) parameters and there were no statistically meaningfull differences in pain (P) score between APR and LAR patients. When this comparison performed betweeen only non-complicated patients, there were no differences had been seen between patients who underwent LAR and APR in PF, PRS, ERS, EV, P and GHP parameters and the statistically significant superiority of patients who underwent LAR against APR in MH and SF parameters. The risk of complication development should be assessed in detail before and during operation because there is no difference in oncologic outcomes between patients with APR and LAR in our study, but APR is in the forefront of quality of life evaluations. If there is no complication development, the quality of life in patients with LAR is very good, but in case of complication development, it should be taken into consideration that the quality of life falls to a worse level than patients with permanent stoma. Therefore, if there is a risk of complications such as anastomotic stricture and anastomotic leakage in the patient, we recommend that the selection of the resection technique should be done in the direction of the APR rather than the restorative procedures.