Monoklonal gammopatı olgularının klinik ve biyokimyasal analizi(2 yıllık Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi deneyimi)
Clinical and biochemical analysis of patients with monoclonal gammopathy -2 years' experience of Akdeniz University Faculty of Medicine -
- Tez No: 484686
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada farklı poliklinik ve kliniklere başvuran hastalardan immün fiksasyon elektroforezi (İFE) istenme endikasyonlarını, hastaların klinik ve laboratuvar bulguları ile korelasyonunu saptamayı ve kesin tanı almış monoklonal gammopati (MG) olgularının sınıflamasını yaparak klinik dökümünü çıkarmayı amaçladık. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Aralık 2013 - Temmuz 2016 tarihleri arasında 4474 farklı hastanın İFE sonuçları alındı. MG saptanan 472 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar yaş, cinsiyet, serum ve idrar İFE sonuçları, İFE istemi yapılan klinikler, İFE istenme endikasyonları ve kesin tanıları ile incelendi. Hastaların medyan yaşı 64 (17-90); toplam 472 hastanın %47.5'i kadın %52.5'i erkekti. İFE isteminin %74'ü Hematoloji, %13.1'i İç Hastalıkları, %5'i diğer İç Hastalıkları birimleri tarafından, geriye kalanlar diğer poliklinikler tarafından farklı endikasyonlarla istenmişti. MG saptanan 472 hastanın %59,5'inde multipl myelom ön tanısı, %13,3'ünde lenfoma ön tanısı, %2,5'inde polinöropati, %0.4'ünde amiloidoz ön tanısı ile İFE istendiği görüldü. 114 hastada ise farklı nedenler ile IFE istenildiği ya da istem nedenine ulaşılamadığı görüldü. Kesin tanı almış ve MG olan olgularda, %44,5 plazma hücre hastalıkları ve %14,6 lenfoproliferatif hastalıklar saptandı. MG'ye non-hematolojik hastalıklardan en sık romatolojik hastalıklar eşlik etmekteydi. MG olan hastaların serum İFE Ig ve hafif zincir dağılımında en sık IgG kappa MG (%35,3), 2. sıklıkta IgG lambda MG (%10,8) saptandı. İdrar İFE izotip dağılımlarında ise en sık kappa hafif zincir MG (%5,6), 2. sıklıkta lambda hafif zincir MG (%2.4) saptandı. Sonuç olarak, İFE'nin en sık hematoloji ve diğer iç hastalıkları birimleri tarafından istendiği ve İFE istenme nedeninin en sık multiple myelom ve lenfoproliferatif hastalıkları saptamaya ve takibine yönelik olduğu görülmüştür. Bunun dışında özellikle polinöropati ile seyreden durumlar, otoimmün hastalıklar gibi açıklanamayan, farklı klinik prezentasyonla gelen ve nadir görülen birçok hastalıkta da MG saptanma olasılığı düşünülmeli ve diğer bölümlerdeki hekimlerin bu konu ile ilgili farkındalığı arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to demonstrate different indications to order immunofixation electrophoresis (IFE) from different inpatient and outpatient clinics, correlations between IFE results and patients' clinical and laboratory characteristics and classify confirmed cases of monoclonal gammopathy (MG). Four thousand six hundred and two IFE tests conducted between December 2013 and July 2016 were included in this study. Five hundred cases with MG were retrospectively evaluated. Age, gender, serum and urine IFE results, clinical data, indication to order test and final diagnosis were accessed from medical files retrospectively. Out of 472 patients with MG, median age was 64 years (range 17-90), 52.5% were male and 47.5% were female. 74% of IFEs were ordered by Hematology, 13.1% were ordered by General Internal Medicine department, 5% were ordered by other internal medicine departments; remainder were ordered by different clinics. %59,5 of IFEs were ordered as diagnostic workup for multiple myeloma, 13,3% were ordered to diagnose possible lymphoma; 2.5% for diagnostic workup of polyneuropathy and 0.4% were ordered for diagnostic workup of amyloidosis. Indication to order IFE was unaccessable for 114 patients. Within the patients with definitive diagnosis and MG, 44.5% patients had plasma cell diseases, and 14.6% had lymphoprofilerative diseases. Most common non-hematological condition associated with MG were rheumatological diseases. Patients with MG were most commonly positive for IgG-Kappa MG (35,3%) and IgG-Lambda MG (10,8%) in serum IFE. Most common MG in urine IFE were kappa light chain MG (5,6%), and lambda light chain MG (2.4%). In conclusion, IFE were most commonly ordered by Hematology and other branches of Internal Medicine. Most common indication to order IFE was to diagnose and follow up plasma cell and lymphoproliferative diseases. However, clinicians should also be aware of other indications to order IFE in diagnostic workup of rare diseases with different clinical presentations such as unexplained polyneuropathies or autoimmune diseases which may be associated with MG. Awareness of clinicians within other disciplines should be increased regarding the usefulness of IFE and rare clinical presentation of MG.