Pseudomonas tomato bakterisine karşı monoklonal antikor salgılayan hibrid hücrelerin geliştirilmesi
Use of monoclonal antibodies in the generation of hybridomas which is specific to pseudomonas tomato
- Tez No: 6024
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET PSEUDOMONAS TOMATO BAKTERİSİNE ÖZGÜ MONOKLONAL ANTİKOR SALGILAYAN HİBRİD HÜCRELERİN GELİŞTİRİLMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) FATIMA ŞAHİNGÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1989 Bu çalışmada, bitki patojenleri ve hastalıklarının erken tanısını sağlayacak immünolojik tanı sistemlerinde kullanmak amacı ile, monoklonal antikor sentezleyen hıbrid hücrelerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. BALB/c fareler, bir bitki patojeni olan Pseudomonas tomato ile immunize edilmiştir. Farelerin bu antijene karşı antikor sentezleyen dalak hücreleri, P3 myeloma hücreleri ile polietilenglikol (PEG) aracılığıyla füzyona alınmıştır. Füzyon sonucunda 21 kuyuda hibrid klonlar gözlenmiştir. Bu klonlar içerisinden 3 tanesinin P. tomato ile pozitif reaksiyon verdiği ELISA yöntemi ile belirlenmiştir. Aktif olarak tesbıt edilen kuyulardaki hibrıdler alt klonlama yöntemi ile kuyu başına tek hücre düşürülerek P. tomato'ya özgü monoklonal antikor üreten hibrıdler elde edilmiştir. Bu hibridlerin sentezi edik! eri antikorlar başka bakteriler ile de reaksiyon vermiştir. Bu reaksiyonları önlemek için yapılması gereken işlemler son bölümde tartışılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USE OF MONOCLONAL ANTIBODIES IN THE GENERATION OF HYBRIDOMAS WHICH IS SPECIFIC TO PSEUDOMONAS TOMATO ( M.Sc THESİS ) FATIMA ŞAHİNGÖZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCINCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1989 In this study, our aim is to detect plant pathogens and plant diseases by using hybrid cells (hybridomas) which are generated to secrete monoclonal antibodies as immunological kit * systems. The hybridomas are the generation of activated immune B lymphocytes as fusion partners for myeloma cells by the help of polyethylene glycol. As- a result of fusion; hybrid cells were detected pozitively at 3 wells out of 21 by using ELISA. Then, cloning of hybridomas were done by limiting dilutions to enable single hybridoma cell cultures to grow. In order to prevent cross reactions between antibodies which are specific to Pseudomonas tomato and other bacteria, further manipulations which have been described at last section should be discussed. Ill