Çocuk acil biriminde uygulanan hemşirelik girişimleri ve ebeveyn memnuniyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of nursing initiatives and parental satisfaction factors used in pediatric emergency unit
- Tez No: 484731
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırma çocuk acil biriminde çocuk hastalara uygulanan hemşirelik girişimlerinin tanımlanması ve ebeveyn memnuniyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma gözlemsel tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma, Aralık 2016-Nisan 2017 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Birimi'ne başvuran 385 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan;“Çocuk ve Ebeveyn Tanıtım Formu”,“Hemşirelik Girişimleri Tanılama Formu”,“Çocuk Acil Birimine Başvuran Çocukların Ebeveynlerinin Memnuniyet Düzeyi Soru Formu”,“Ebeveynlerin Acil Serviste Bekleme Süresi Formu”ile toplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya yaş ortalaması 33.27±6.43 olan 385 ebeveyn katılmıştır. Araştırma sonucunda çocuk acil birimine başvuran ebeveynlerin acil biriminden genel memnuniyeti %85.7, hemşirelerden genel memnuniyet oranı ise %88.6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to identify the nursing interventions in pediatric emergency department and to investigate the factors affecting parental satisfaction. Method: The research was carried out on an observational descriptive type. The study was conducted between December 2016 and April 2017 with 385 parents who applied to the Akdeniz University Hospital Pediatric Emergency Unit. The data were prepared by the researcher in accordance with the literature;“Parental Promotion Form”,“Nursing Initiatives Recognition Form”,“Parents 'Satisfaction Level Questionnaire for Parents of Pediatric Emergency Unit”,“Parents' Emergency Servist Waiting Time Form”. Results: 385 parents with a mean age of 33.27 ± 6.43 participated in the study. As a result of the research, the overall satisfaction of the parents of the pediatric emergency department was 85.7% and the overall satisfaction rate of the nurses was 88.6%.