Kanser tanısı alan geriatrik hastalarda, barthel temel günlük yaşam aktivite skalası'nın değerlendirilmesi
Evaluation of barthel basic daily life activity scale in geriatric cancer patients
- Tez No: 484730
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Amaç: Kanser yaşla birlikte sıklığı artan bir hastalık grubudur. Geriatrik onkoloji hastaları özel bir gruptur ve kapsamlı geriatrik değerlendirme yapılarak durumları hakkında karar verilir. Bu çalışmada, geriatrik onkoloji hastaları için, Barthel yaşam kalitesi ölçeğinin yaygın kullanılan hayat kalite ölçeği ve performans skalaları ile olan ilişkisi araştırıldı. Yöntem: Araştırma; Haziran 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında, yeni kanser tanısı alan, 65 yaş ve üstü 100 hastanın katılımıyla gerçekleşmiştir. Veriler, hasta bilgi formu, ECOG ve Karnofsky performans skalaları, EORTC QLQ-C30 ve Barthel yaşam aktivite skalaları kullanılarak elde edilmiştir. Değerlendirme kemoterapi başlamadan ve ikinci kür öncesinde yapılmıştır. Bulgular: Yüz hastanın ortalama yaşı 71.14±5.72 yıldır. Hastaların % 40'ı kadın, % 60'ı erkektir. Tanı dağılımları; en fazla % 36 oranında gastro-intestinal kanserler, % 20 oranında akciğer kanseridir. Hastaların % 61'inin evre 4 olduğu, % 75'inin kombine kemoterapi aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Cancer is a disease group whose prevalence increases with age. Geriatric oncology patients comprise a special group and decisions about their situation are made by making an extensive geriatric evaluation. In this study, the relationship of Barthel life quality scale with the widely used life quality scale and performance scales for geriatric oncology patients was investigated. Method: The study was conducted with participation of 100 patients aged 65 year and over, who had recently been diagnosed with cancer between June 2016 and February 2017. The data were obtained by using patient information form, ECOG and Karnofsky performance scales, EORTC QLQ-C30 and Barthel life activity scales. The evaluation was made before starting chemotherapy and before the second cycle. Results: One hundred patients had an age average of 71.14±5.72 years. 40% of patients were female and 60% were male. In terms of the diagnosis distributions; the highest rate was observed in gastro-intestinal cancers (36%) and lung cancer (20%). It was determined that 61% of the patients were in stage 4 and 75% were receiving combined chemotherapy.