Kanser hastalarına bakım verenlerin destekleyici bakım gereksinimleri ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study supportive care needs survey for partners and caregivers of cancer patients (SCNS-P&C-G)
  1. Tez No: 484733
  2. Yazar: MEVLÜDE ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç:Araştırmanın amacıKanser Hastalarına Bakım Verenlerin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmektir. Yöntem:AraştırmaMart 2016-Aralık 2016 tarihleri arasında, Özel Antalya Memorial Hastanesi Tıbbı Onkoloji Bölümüne başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, 270 hasta ve bakım verenin dahil edildiği metodolojik bir çalışmadır. Araştırmada ölçeği geliştiren yazardan, etik kurul, kurum ve bireylerden yazılı olarak izin alınmıştır. Veriler Katılımcı Bilgilendirilmiş Olur Formu, Hasta Bilgi Formu, Bakım Veren Bilgi Formu, Bakım Verenlerin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği, Bakım Veren Stres İndexi ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bakım Verenlerin Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği 5'li likert tipi, dört alt boyut ve toplam 39 maddeden oluşmaktadır. Veriler SAS 9.4 programı kullanılarak, sayı,yüzde,ortalama, standart sapma, ContentValidity Index, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizi, kolerasyon analizi, Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı kullanılarak analizler yapılmıştır. Bulgular: Ölçeğin dil geçerliğinde çeviri ve geri çeviri yapılmıştır. İçerik geçerliği için 10 uzman görüşü alınmış ve görüşlerin uyumlu olduğu saptanmıştır(I-CVI=0.993, S-CVI=0.956). Doğrulayıcı faktör analizi orijinal ölçeğin faktör yapısını doğrulamadığı için açıklayıcı faktör analizi yapılarak ölçeğin dört farklı alt boyutta tekrar isimlendirerek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study is to evaluate Turkish validity and reliability of the Supportive Care Needs Survey Partners & Caregivers. Method:A methodological study, 270 patients and caregivers, who applied to the Medical Oncology Department of Private Antalya Memorial Hospital between March 2016 and December 2016 and met the inclusion criteria of the study, were included in this study. In the study, written permissions were obtained from the author who developed the scale, ethics committee, institutions and individuals. Participant's Informed Consent Form, Patient Information Form, Caregiver Information Form, Supportive Care Needs Survey Partners & Caregivers, Caregiver Stress Index and Hospital Anxiety and Depression Scale were used to collect the data. The Supportive Care Needs Survey Partners & Caregivers is a 5-point likert type and consists of four subscales and a total of 39 items. The data were analyzed by using SAS 9.4 program and finding number, percentage, mean, standard deviation, Content Validity Index, exploratory and confirmatoryfactor analysis, correlation analysis, and Cronbach's Alpha reliability coefficient. Results: In the language validity of the scale, translation and back translation were made. For the content validity, 10 experts' opinions were taken and it was determined that the opinions were compatible (I-CVI=0.993, S-CVI=0.956). Since confirmatory factor analysis does not confirm the factor structure of the original scale, four different sub-scales of the scale were named and determined by performing exploratory factor analysis.