İn vitro koşullarda dosetaksel ve abirateron asetat uygulamasının insan prostat kanser hücrelerindeki notch1, jagged1 ve hes1 ekspresyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of dosetaxel and abiraterone acetate on notch1, jagged1 and hes1 expressi̇ons in human prostate cancer cells in vitro conditions
- Tez No: 484734
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜSTÜNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Prostat kanseri (PCa) erkeklerde gözlenen en yaygın kanser türüdür. Erkeklerde kanserle ilişkili ölümlerde ikinci sırayı almaktadır. PCa tedavisinde kullanılan dosetaksel ve abirateron asetatın, hücre proliferasyonu, farklanması ve kaderinde önemli bir yolak olan Notch sinyal yolağı üyelerinin ekspresyonlarını nasıl etkilendiği ve bu ekspresyonların tedavi sürecini nasıl etkileyeceğine ilişkin literatürde şu ana kadar herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, abirateron asetat ve dosetaksel'in prostat kanseri hücre hatlarında, Notch1, Jagged1 ve Hes1 ekspresyonlarına etkilerini araştırmak şeklinde belirlendi. Yöntem: İn vitro koşullarda; LNCaP ve PC3 hücre hatları 37 ºC'de 72 saat kültüre edildikten sonra, abirateron asetat ve dosetaksel'in Notch1, Jagged1 ve Hes1 ekspresyonu üzerindeki etkileri MTT proliferasyon testi, immünofloresan, western blot ve qRT-PCR teknikleriyle incelendi. Bulgular: Çalışmada, PC3 hücrelerine abirateron asetat, dosetaksel ve abirateron asetat+dosetaksel, Notch1 düzeyini düşürürken, özellikle Hes1'in mRNA düzeyini çok önemli düzeyde artırdı. LNCaP hücrelerinde, abirateron asetat ve abirateron asetat+dosetaksel, Notch1 ekspresyonunu azalttı. Jagged1 ekspresyonu, abirateron asetat, dosetaksel ve abirateron asetat+dosetaksel uygulamasından önemli ölçüde etkilenmedi. Hes1 ekspresyonu, tüm ilaç gruplarında, hem gen hem de protein düzeyinde önemli ölçüde arttı. Sonuç: İn vitro koşullarda prostat kanseri hücrelerine abirateron asetat ve dosetaksel uygulandığında, Notch sinyal yolağı proteinlerinin ekspresyonları değişti. Bu ilaçların uygulanması ile; her iki hücre hattında da, özellikle Hes1 ekspresyonu çok anlamlı oranda artış gösterdi. Dolayısıyla, prostat kanserli hasta tedavisinde, bu kemoterapötik ilaçlarla birlikte, Notch sinyal yolağı inhibitörlerinin birlikte uygulanmasının, Hes1 ekspresyonunu azaltabileceği ve hastanın prognozundaki kötüye gidişi durdurulabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate cancer (PCa) is the most common type of cancer observed in men. In men, it ranks second in cancer-related deaths. There have been no studies yet in the literature about how the expression of Notch signaling pathway members, an important pathway in cell proliferation, differentiation and fate are affected by docetaxel and abiraterone acetate used in PCa treatment, and how these expressions will affect the treatment process. Therefore, the aim of this study was to investigate the effects of abiraterone acetate and docetaxel on the expression of Notch1, Jagged1 and Hes1 in prostate cancer cell lines. Method: After LNCaP and PC3 cell lines were cultured at 37 ºC for 72 h in vitro, the effects of abiraterone acetate and docetaxel on Notch1, Jagged1 and Hes1 expression were examined by MTT proliferation assay, immunoflourescence, western blot and qRT-PCR. Results: According to the findings obtained from our study; while abiraterone acetate, docetaxel and abiraterone acetate + docetaxel to PC3 cells was decreasing the level of Notch1, especially increased the level of mRNA for Hes1 at very important level. Abiraterone acetate and abiraterone acetate + docetaxel reduced Notch1 expression in LNCaP cells. In LNCaP, Jagged1 expression was not significantly affected by abiraterone acetate, docetaxel and abiraterone acetate + docetaxel administration. Hes1 expression was significantly increased in both gene and protein level groups at all drug groups. Conclusion: When abiraterone acetate and docetaxel were administered to prostate cancer cells in vitro, the expression of Notch signaling pathway proteins changed. With the application of these drugs; in both cell lines, especially Hes1 expression showed a very significant increase. Therefore, co-administration of Notch signaling pathway inhibitors together with these chemotherapeutic drugs in the treatment of prostate cancer patients, It was thought that Hes1 expression could be stopped the deterioration of the prognosis of the patient.