Tenise özgü direnç bant antrenmanlarının kuvvet sürat ve denge performansları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tennis specific resistance band trainings on strength speed and balance performances
  1. Tez No: 484743
  2. Yazar: DİLARA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASUMAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, tenis antrenmanları ile birlikte yapılan direnç bant antrenmanlarının kuvvet, sürat, denge, çeviklik ve tenis hedefleme performansları üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya yaşları 20,51±2.20 yıl, boyları 175,81±6,73 cm olan toplam 42 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katılımcılar 3 gruba rastgele yöntemle yerleştirildi. Geleneksel kuvvet grubu (GKG) tenis ve geleneksel kuvvet antrenmanı (n=15), Tenis grubu (TG) sadece tenis antrenmanı (n=11), Direnç bant grubu (DBG) direnç bantları ile tenis antrenmanı yapan bireylerden (n=16) oluşturulmuştur. Tüm gruplara 8 hafta, haftada 3 gün, günde 60 dakika süresince antrenman yaptırılmıştır. Tüm katılımcılara çalışmanın başında ve sonunda olmak üzere antropometrik ölçümler, izokinetik kuvvet, denge, sürat, çeviklik, tenis hedefleme testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study was to examine the effect of resistance band training applied concurrent with tennis training on strength, speed, balance, agility and tennis targeting performances. Methods: A total of 42 male volunteers (age: 20,51±2,20 year, height: 175,81±6,73 cm) were voluntarily participated in this study. Participants in the study were randomly assigned 3 groups. Traditional strength and tennis training group (TSG) (n = 15) tennis and traditional strength training, tennis group (TG) only tennis training (n = 11), resistance band group (RBG) resistance band and tennis were trained (n= 16). All groups were trained for 8 weeks, 3 days a week, 60 minutes a day. Anthropometric measurements, isokinetic strength, balance, speed, agility, tennis targeting tests were applied at the beginning and end of the study.