Eskişehir ilindeki çocuklarda diş çürüğü ve florozis görülme sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of dental caries and fluorosis prevalence of children in Eskisehir
  1. Tez No: 484758
  2. Yazar: ELMAS EGEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Araştırmamızda, Eskişehir ilindeki çocuklarda dental florozis görülme sıklığının ve etiyolojik faktörlerinin değerlendirilmesi, dental florozis görülme sıklığının diş çürüğü ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Araştırmaya,Eskişehir il sınırındaki ilkokul ve ortaokullarda eğitim gören 8-12 yaş arasındaki toplam 4936 çocuk dahil edildi. Çocukların ağız içi muayenesi tek bir diş hekimi (E.E.) tarafından gerçekleştirdi. Diş çürüğünün değerlendirilmesinde dft/DMFT indeksi, dental florozisin değerlendirilmesinde ise Thylstrup-Fejerskov İndeksi kullanıldı. Ayrıca çocukların ebeveynleri tarafından dental florozise neden olabileceği öne sürülen etiyolojik faktörleri içeren anamnez formu dolduruldu. Kullanılan içme sularının flor konsantrasyonları iyon kromatografi cihazı kullanılarak tespit edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesinde Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Korelasyon testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan çocukların ortalama DMFT değeri 2.18±2.00 olarak saptandı. Eskişehir ilindeki çocuklarda dental florozis görülme sıklığı ise %1.9 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Dental Caries and Fluorosis Prevalence of Children in Eskisehir Aim: The objective of our study was to evaluate the incidence of the dental fluorosis and related etiological factors and to determine the correlation of the prevalence of dental fluorosis between dental caries in children living in Eskisehir. Materials and Methods: 4936 children between the ages of 8 to 12 years, who are attending the primary and secondary school within the borders of the city Eskisehir, were included in the study. The intra-oral examination of the children was carried out by the same dentist (E.E.). dft/DMFT index and Thylstrup-Fejerskov index were used for the evaluation of the dental caries and fluorosis, respectively. Furthermore, the parents of the children were asked to fulfill an anamnesis form including the etiological factors, which were considered as the possible cause of the dental fluorosis. The fluoride concentrations of the drinking water were determined by the ion chromatography. The statistical evaluation of the obtained data was performed with the Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis test, and the Spearman's Correlation Test. Results: The mean DMFT score in the participating children was 2.18±2.00. The incidence of dental fluorosis was 1.9% in the children living in the city Eskisehir. In the study, the most common and highest scores were TFI 1 and TFI 4, respectively. TFI scores between 5 and 9 were not encountered.