PVM/MA kopolimeri ilave edilmiş deneysel adezivin bağlanma dayanımının in vitro olarak incelenmesi
In vitro bond strength evaluation of experimental adhesive containing PVM/MA copolymer
  1. Tez No: 484757
  2. Yazar: ÖZGE ÇELİKSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR IRMAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, deneysel olarak hazırlanan iki aşamalı kendinden asitli dental adeziv materyale PVM/MA kopolimerinin ilavesinin dentin bağ dayanımına etkisinin, piyasada bulunan kendinden asitli diğer bağlayıcı ajanlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Deneysel olarak hazırlanan dental adeziv içeriğine %10 oranında PVM/MA ilave edildi. Elli adet çekilmiş insan dişi rastgele 5 eşit gruba ayrıldı (n=10). Deney grupları şu şekildedir: Clearfil SE Bond (SEB), Clearfil Protect Bond (PrB), Clearfil Universal Bond (UniB), Deneysel adeziv (DenA), PVM/MA kopolimeri eklenmiş deneysel adeziv (DenA-G). Restorasyonu tamamlanan dişler 24 saat distile suda bekletildikten sonra kestiler alınarak mikrogerilim bağ dayanımı testi uygulandı. Veriler tek yönlü varyans analizi ve Holm-Sidak çoklu karşılaştırma testiyle analiz edildi (α=0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this in vitro study was to evaluate the bond strength of experimental two-step self-etch adhesive with PVM/MA added as a copolymer and to compare its bond strength with those of commercially available self-etch adhesives. Material and method: Experimental two-step self-etch adhesives prepared by adding %10 PVM/MA. Fifty extracted human molar teeth were randomly divided into 5 equal group as follows (n=10): Clearfil SE Bond (SEB), Clearfil Protect Bond (PrB), Clearfil Universal Bond (UniB), experimental adhesive (DenA), experimental adhesive containing PVM/MA copolymer (DenA-G). Following bonding application resin composite core was bonded to the dentin surfaces. After storage in distilled water for 24 h, specimens were sectioned into beams and subjected to microtensile bond forces. Data were analyzed with One-way ANOVA followed by Holm-Sidak multiple comparison test (α=0.05).