Giresun ilinde 1993-1994 eğitim ve öğretim yılında yapılan okullararası spor yarışmalarında dereceye giren takımlarda yer alan 10-15 yaş grubu erkek sporcuların fizyolojik ve antropometrik değerlerinin tespiti ve değerlendirilmesi
Investigate physical fitness and physiological parameters in male players who between 10-15 ages of volleyball, basketball and football in the district of Giresun
  1. Tez No: 48480
  2. Yazar: HALİL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
72 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Giresun îlin'de basketbol, futbol ve voleybol branşına dahil erkek öğrencilerin fiziksel uygunluk ve fizyolojik "parametrelerin tesbiti ve branşlararası karşılaştırmaların yapılmasıdır. Bu nedenle Giresun Ili'nde 1993-94 Eğitim ve Öğretim yılında yapılan okullararası müsabakalarda basketbol, futbol ve voleybol dallarında dereceye giren takımlardaki erkek öğrenciler denek olarak kullanılmıştır. Derialtı yağ ölçümleri, çevre, uzunluk ve çap ölçümleri yaş, boy, ağırlık, SBP, DBP, denlenik nabız, esneklik, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, pençe kuvvetleri, sırt ve bacak kuvveti, mekik ve 50 m. sürat koşusunu kapsayan toplam 56 parametre ölçüldü. Bu çalışma sonucunda fiziksel uygunluk olarak, spor yapan gruplardaki DBP, dinlenik nabız, durarak uzun atlama, esneklik, mekik, sırt ve bacak kuvveti, 50m.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY The purpose of this study is to investigate physical fitness, and physiological parameters in male players of volleyball, basketball and football in the district of Giresun. Players in volleyball, basketball and football teams whom held the degree in the school competitions of Giresun in the educational years of 1993-1994 were selected as subjects. Total 56 parameters including skinfold, diameter, length, height, weight, SBP, DBP, resting heart rate, flexibility (sit and reach), standing broad jump, vertical jump, handgrip strength, back and leg strength, situps, 50 m sprint were measured. Statistical (t-test) analysis showed that there were significant differences between sports groups and sedentary group's DBP, resting heart rate, flexibility (sit and reach), standing boreal jump, vertical jump, handgrip strength, back and leg strength, sit ups, 50 m.