Sporun yaygınlaştırılması açısından spor tesisleri politikası - Isparta ili uygulaması
Sport facilities policy with a view to have extensive coverage in sporting (Implementations in Isparta)
  1. Tez No: 48481
  2. Yazar: YAVUZ ACAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
73 6. ÖZET İsparta'da sporun kitlelere yaygınlaştınlabilmesi için mevcut duranın tesbiti, yapılması gerekli görülen tesisler ve faaliyetlerin neler olabileceği, konusuna açıklık kazandırabilmek üzere eldeki çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaya İsparta İli ve bağlı ilçelerinde değişik meslek, yaş ve cinsiyet gruplarından toplam 870 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katlan deneklere 17 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. İstatistiki analizler, frekans ve yüzdelik dağılımlar hesaplanarak yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak sportif faaliyetlere ilgi yüksek olmasına rağmen (% 99) mevcut spor saha ve tesislerinden sporcular ve halk yeterince yararlanamamaktadırlar. Ankete katılanların spor bronşlarına duydukları ilgi sıralamasında eğitim, cinsiyet, gelir seviyesi, yaş grupları açısından farklılık görülmemektedir. İsparta İH'nde sporcular ve halkın öncelikli olarak önem verilmesini istediği sportif aktrviteler dağılımı sırasıyla futbol (% 32,2), basketbol (% 27,6), voleybol (% 14,9), hentbol (% 3,5), masa tenisi (% 2,3), yüzme (% 3,5), atletizm (% 9,2), güreş (% 9.2) folklor (% 9.2)'dür. Bütün bu değerlendirmelerin ışığında; spor tesislerinin verimli ve etkin işletilmesine uygun modeller bulunmalıdır. Yeni yapılacak spor tesisleri için halkın spora olan ilgi ve beklentileri gözönüne alınmalıdır. Halkın ilgi ve beklentisi olduğu spor branşları için hedef kitleler belirlenip ona uygun spor programlan mevcut tesislere dağıtılmalıdır.
Özet (Çeviri)
74 7. SUMMARY This study was made to find out the present stiuation of sportive activities and to clearify that which facilities and activities are required for extenting in public. In this study 870 persons were involved involunterly. These persons were from İsparta and it's provinces. They were different in occupation, in sex, and in age. An investigation that is including 17 questions was carried out to these persons. Statistical analysis was made by calculation of frequency and percentile distribution. Consequently people was interesting in sportive activitier in hight rate (% 99). But people and the sportsmen couldn't get benefit sufficienty from facilities and sports fields. The order of the interst to the sports branches does not change ecording to education level, income level and age groups of people who involved in the invastigation. The order of the importance of sportive activities identified by people and sportsmen were in that way. Football (% 32.2) basketboll (% 27.6), voleyball (% 14.9), handboll (% 3,5), table tennis (% 2,3), swimming (% 3,5), atletism ( % 9.2), wrestting (% 9.2), wresting ( % 9.2), folklor ( % 9.2). According to these results we most find out methods which are compatible with efficient and active management of sport facilities. For future sport facilities people's interests related with sports and expectations must be taken into consideration. Target people for the sports branches that are attracting interests of the people should be identified and suitable sports programs should be distrubited to the facilities.