KOAH hastalarında depresyon, anksiyete ve hastalık düzeylerinin günlük yaşam aktivitesi ile ilişkisi
Relationship between daily life activity, depression, anxiety and disease levels in copd patients
  1. Tez No: 484885
  2. Yazar: ASUMAN DOLĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR, DOÇ. DR. SEDAT KULECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH dünya çapında önde gelen morbidite ve mortaliteye neden olan hastalıklardan biridir ve önemli düzeyde ve giderek artan boyutlarda ekonomik ve sosyal yüke neden olmaktadır. Çalışmamızda KOAH'lı hastalarda günlük yaşam aktiviteleri ile depresyon anksiyete ve hastalık düzeylerinin ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma evrenini, araştırmanın yapıldığı tarihlerde (01.08.2016 - 28.02.2017) Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine gelen KOAH tanılı hastalar ve Adana ilinde rastgele seçilen aile sağlığı merkezlerine gelen KOAH tanılı hastalar oluşturmaktadır. Sosyodemografik bilgi formu, mMRC nefes darlığı skalası, KOAH Değerlendirme Testi (CAT), London Chest günlük yaşam aktivitesi ölçeği (LCADL) ve Hospital Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) uygulanmıştır. Toplanan veriler bilgisayara girilerek uygun istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya Göğüs hastalıkları polikliniğinden 63 (%52,9) kişi, Aile hekimliği polikliniklerinden 56 (%47,1) kişi katılmıştır. Katılımcıların 94'ü erkek (%79) ve 25'i kadındır (%21). Çalışmaya katılan hastalardan hayatları boyunca hiç sigara içmeyen 13 kişi (% 10,9), sigarayı bırakmış 67 kişi (% 56,3) ve halen sigara içmekte olan 39 kişiydi (% 32,8). Tüm grupta anksiyete için 19 klinik vaka (%16) ve 100 (%84) normal vaka, depresyon için 35 klinik vaka (%29,4) ve 84 (%70,6) normal vaka tespit edildi. Günlük yaşam aktivitesi ölçeği toplam puanıyla anksiyete arasındaki korelasyon katsayısı r: ,289 olarak bulunmuştur ve aralarında zayıf düzeyde anlamlı ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: COPD is one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide and it leads to economic and social burdens at significant and increasing levels. We aimed to investigate the relationship between daily living activities and depression, anxiety and disease levels in patients with COPD in our study. Materials and Methods: The research population constitutes patients diagnosed with COPD who come to the Polyclinic of Chest Diseases of Balcalı Hospital of Çukurova University Medical Faculty and patients with COPD who came to randomly selected family health centers in the province of Adana on the dates of the research (01.08.2016 - 28.02.2017). Socio-demographic information form, mMRC dyspnea scale, COPD Assessment Test (CAT), London Chest Activity of Daily Living (LCADL) scale and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were applied. The collected data were evaluated by using statistical program. Results: In the study, 63 (52.9%) patients from the chest diseases policlinic and 56 (47.1%) patients from the family medicine policlinics were included. 94 participants were male (79%) and 25 were female (21%). Thirteen people (10.9%) who never smoked during their lifetime, 67 people (56,3%) who left the cigarette and 39 people (32,8%) were still smoking from the patients who participated in the study. There were 19 clinical cases (16%) and 100 (84%) normal cases for anxiety and 35 clinical cases (29.4%) and 84 (70.6%) normal cases for depression in the whole group.