DSM-V tanı sistemine göre obsesif kompulsif bozukluk ve ilişkili bozukluklar tanısı alan çocuk ve ergenlerin pediatrik akut nöropsikiyatrik sendrom ilişkisi, ana ve serum ıga düzeyleri
The relationship between obsessive compulsive disorder and related disorders and pediatric acute neuropsychiatric syndrome, serum iga and ana levels according to DMS-V classification system
- Tez No: 484899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: PANDAS/PANS olarak isimlendirilen enfeksiyon ile ilişkili nöropsikiyatrik hastalıkların, immun fonksiyon bozukluğu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada OKBİB hastalarının fenotipik özellikleri ile PANDAS birlikteliği, ailesel otoimmunite ve humoral immunite ilişkisini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı polikliniğine başvuran, DSM-V tanı ölçütlerine göre OKBİB tanısı alan 6-18 yaş arası 58 hasta ve 82 sağlıklı kontrol alınmıştır. Psikiyatrik tanıları belirlemek amacı ile katılımcılara Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam boyu Şekli Türkçe uyarlaması (K-SADS), OKB belirti şiddetini ölçmek için Çocuklar için Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (ÇYBOKÖ) uygulandı. Hastaların sosyodemografik verileri, immunite-enfeksiyon öyküleri, ailesel otoimmunite öyküleri kaydedildi. Tüm katılımcılardan serum IgA, ANA, ASO, CRP düzeylerinin belirlenmesi amacı ile kan örnekleri alındı. Çalışma verilerinin istatiksel analizi SPSS 16.00 ile yapıldı. Bulgular: Serum IgA düzeyleri OKB ve OKB-spektrum diğer tanısı alan olgularda kontrol grubuna göre daha düşüktü. (2239,0±1373,0; 2593,34±1228,18 µg/ml; 2945±1299,01; p=0,054.) PANDAS olgularının (n=27, %46,5) ortalama serum IgA düzeyleri kontrol grubuna göre daha düşüktü. (2423,1±1316,6 µg/ml IgA; 2945,4±1299,0 µg/ml, p=0,089). PANDAS tanılı olgularda kontrol grubuna göre ASO düzeyleri anlamlı derecede yüksekti. ( sırasıyla; 336,2±107,1 IU/ml, 71,9±52,8 IU/ml, p=0,0000). Sonuç: OKBİB olgularında kontrole kıyasla daha düşük IgA değerleri saptadık. Çalışmamız, pediyatrik OKBİB ve humoral immunite ilişkisi hipotezini destekleyen ilk çalışma olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Infection related autoimmunity in neuropsychiatric disorders called as PANDAS/PANS, is thought to be associated with immune dysfunction. In this study, we aimed to research phenotypic traits and PANDAS comorbidity, familial autoimmunity and humoral immunity in pediatric patients with OCRD. Material and Methods: The study included, 58 patients and 82 healthy child and adolescent of 6-18 years of age who admitted to the Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic. A structured clinical interview, Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children,Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) was applied to the participants. The severity of OCD symptoms was assessed using the Children's Yale Brown Obsessive Compulsive Scale (CY-BOCS). The demographic information, history of immunity-infection, familial autoimmune diseases were recorded. Serum samples were collected from all participants to determine serum IgA, ANA, ASO and CRP. SPSS v.16.0 for Windows was used for statistical analysis. Results: The levels of serum IgA were significantly lower in the OCD-spectrum-other than those with OCD and healthy control subjects. ( 2239,0±1373,0; 2593,34 ±1228,18 µg/ml; 2945 ±1299,01; p=0,054) The mean serum IgA levels were lower in PANDAS patients compared with control subjects (2423,1±1316,6 µg/ml ; 2945,4±1299,0 µg/ml; p = 0,089). The mean ASO titers were significantly higher in those with PANDAS group than control groups.(336,2±107,1 IU/ml; 71,9±52,8 IU/ml, p=0,0000) Conclusions: In this study, we demonstrated that the patients with OCD spectrum –others have lower serum IgA compared with OCD and control subjects. Our study is important for being one of the preliminary studies, which support the association between OCRD and humoral immunity.