Serebral palsili çocukların uyku kalite seviyesinin değerlendirilmesi ve anne/babaların depresyon/anksiyete ile ilişkisi
The evaluation of serebral palsy children at the sleep quality level and relationship between mother / father depression / anxiety
  1. Tez No: 484920
  2. Yazar: MEHTAP AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN OKUYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Eylül 2015-Eylül 2016 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde 4-18 yaş arasındaki serebral palsi (SP) tanılı hastaların klinik ve demografik özelliklerinin belirlenmesi, bu hastalara eşlik eden diğer sistemlere ait sorunların saptanması, uyku kalite ölçeğinin değerlendirilmesi, anne ve/veya babalarda anksiyete ve depresyon ile olan ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde izlenen, Bethesda'da 2004 yılında uluslararası SP Tanım ve Sınıflama Çalıştayı'nda kriterlere göre SP tanısı almış, 4-18 yaş arası 120 hasta ve 117 kontrol grubu alındı. SP'li hastalara Serebral Palsi Hasta Bilgi formu dolduruldu. Çalışmada, anne/ babaların depresyon ve anksiyete durumlarının belirlenmesi amacı ile Beck Depresyon, Hamilton Anksiyete Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaş değeri SP'li grupta 104,8 ± 42,9 ay kontrol grubunda 102,3 ± 41,1 ay olup, erkek/kız oranı SP'li grupta 1,7/1 ve kontrol grubunda 0,95/1 olarak bulundu. SP'li hastaların annelerin %65,8'i, babaların ise %58,3'ünün eğitim düzeyi ilköğretim veya altında saptanmıştır. Olgularımızın %60'ı normal vajinal yol ile doğduğu, %45'in prematüre ve %50,9'unun doğum ağırlığı 2500 gr.'ın altında olduğu saptandı. En sık %57,7 spastik diplejik tipte olgu saptandı. Ayrıntılı etiyolojik değerlendirmede; %17,5'inde gebelikte kanama, %15'inde gebelikte ilaç kullanımı, %11,7'sinde gebelikte hipertansiyon olduğu, %76,7'sinin yenidoğan yoğun bakım yatışının, %56,7'sinin ventilatör ihtiyacı olduğu, %50,8'inin asfiksi öyküsü, %28,3'ünün ilk 24 saatte nöbet geçirdiği, %35'inin sarılık nedeniyle fototerapi aldığı saptandı. Mental retardasyon (%95), ortopedik sorun (%80,8), diş çürüğü (%78,3), halitosis (%74,2), gaita inkontinansı (%72,5), yutma ve çiğneme güçlüğü (% 64,2), maloklüzyon (%57.5) eşlik eden problemlerdi. SP'li hastaların %44,7'sinde EEG'de, %84,2'sinde beyin MRG incelemesinde anormallik tespit edildi. SP'li hastaların %30'u antispastik ilaç, %15,8'i tekli antiepileptik, %40'ı çoklu antiepileptik ilaç kullanıyordu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the clinical and demographic characteristics, identify issues relating to other organ systems, evaluate the sleep quality scale of cerebral palsy patients aged 4 to 18 in Mersin University Faculty of Medicine Pediatric Neurology outpatient clinic between September 2015 and September 2016 and to reveal the relationship of maternal and/or paternal depression and anxiety. Material and Method: Study included 117 control groups and 120 patients aged 4-18 diagnosed with CP according to identification and classification of CP in international workshop in Bethesda. Patients were being followed up in Mersin University Faculty of Medicine Pediatric Neurology outpatient clinic. CP patients filled a Cerebral Palsy Patient Information form. Beck Depression Inventory and Hamilton Anxiety Rating Scale were used to determine the depression and anxiety state of parents. Findings: The average age was 104.8 ± 42.9 months for CP patients and 102.3 ± 41.1 months for control group. Male/female ratio was 1.7/1 in CP group and 0.95/1 in control group. 65.8% of mothers and 58.3% of fathers of children with CP had an education level of primary school or less. 60% of our patients was delivered through normal vaginal birth. 45% of patients was born prematurely and 50.9% of patients' birth weight was under 2500 grams. Most common type of CP our patients had was spastic diplegic type CP (57.7%). Detailed etiological evaluation revealed that there was pregnancy bleeding in %17.5 of cases, use of medication during pregnancy in 15%, hypertension during pregnancy in 11.7% of cases, 76.7% of patients stayed in newborn intensive care unit, 56.7% needed ventilation, 50.8% had a history of asphyxia, 28.3% had a seizure in the first 24 hours and 35% received phototherapy for jaundice. Concomitant problems included mental retardation (%95), orthopedic problems (%80.8), tooth cavities (%78.3), halitosis (%74.2), fecal incontinence (%72.5), dysphagia and difficulty chewing (% 64.2), malocclusion (%57.5). 44.7% of CP patients had abnormal EEG and 84.2% had abnormal MRI results. 30% of CP patients were using antispastic drugs, 15.8% were using a single antiepileptic drug and 40% were using multiple antiepileptic drugs.