Acile başvuran pediatrik travmalı hastalarda demografik özellikler ve mortaliteyi etkileyen faktörler
Demographic characteristics and factors affecting mortality in pediatric trauma patients who are admitted to emergency service
- Tez No: 484919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu geriye dönük çalışmada, travma ile başvuran pediatrik yaş grubundaki hastaların demografik özelliklerini ve mortaliteye neden olabilecek faktörleri inceleyerek mortalitenin azaltılmasına yönelik önlemlerin alınmasında öneriler sunarak literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışma, 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisine başvuran pediatrik travma hastalarının adli dosya ve hastane otomasyon kayıt sistemi verileri geriye dönük olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmamızdaki 415 hastanın 289'u erkekti. Ortanca yaş 11.3 yıldı. En sık tespit edilen travma mekanizması yüksekten düşmelerdi. Travma mekanizmalarının cinsiyete göre dağılımı anlamlı istatistiksel farklılık gösterdiği bulundu. Travma olguları özellikle yaz aylarında artış göstermekteydi. Artmış mortalitenin toraks ve batın travmasıyla ilişkili olduğu bulundu. Tanısal görüntüleme yöntemi olarak en sık bilgisayarlı tomografi kullanılmaktaydı. Subaraknoid kanama varlığı mortalite riskini 62.3 kat artırmaktaydı. Hastaların 8'i (%1.9) hayatını kaybetti. Skorlama sistemleri mortaliteyi ön görmede istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç: Pediatrik travma hastaları, yetişkin hasta gruplarına oranla kendilerine has anatomik ve fizyolojik farklılıkları sebebiyle travmaya açık haldedirler. Hasta triyajının hastane öncesi dönemde erken ve en uygun travma merkezlerine yapılması, skorlama sistemleri ile kritik hastaların erken tanınıp standart tedavi protokolleri ile yönetimiyle mortalite oranında ve travma sonrası iyileşme sürecinde daha yüz güldürücü sonuçlar elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this retrospective study, we aim to contribute to the literature by presenting the proposals for taking measures to reduce the mortality by examining the demographic characteristics of the pediatric age group patients presenting with trauma and the factors that may cause mortality Material and Method: This study has been performed by retrospectively investigating the data obtained from the patient files and the hospital automation registration system of the pediatric trauma patients who applied to the Adult Emergency Department of the Ondokuz Mayıs University Medical Faculty between January 1, 2016 and December 31, 2016. Results: 289 of 415 patients involved in our study, were males. The median age was 11.3 years. The most common trauma mechanism was falls from the high. A significant statistical difference was found on the association between trauma mechanisms and gender. An increase of the number of trauma cases was found especially in the summer months. The study showed that thoracic and abdominal trauma were relevant to the increasing mortality. Computerized tomography was the most common diagnostic imaging modality. The presence of subarachnoid hemorrhage has increased the risk of mortality by 62.3 fold. Eight of the patients (1.9%) were died. Scoring systems were statistically significant to predict mortality. Conclusion: Pediatric trauma patients are vulnerable to trauma because of their unique anatomical and physiological differences compared to adult patient groups. It will be more successful in the mortality rate and in the post-traumatic healing process by administering the patient triage fast and most appropriate trauma centers in the prehospital period, management of the critical patients with the scoring systems and management with standard treatment protocols.