Epilepsi hastalarına bakım verenlerin bakım verme yükünün incelenmesi
An analysis of caregiver burden of people providing care for patients with epilepsy
  1. Tez No: 484954
  2. Yazar: NESİBE NEŞE SEDEF
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜLŞAH TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bakım verme yükü; Kronik hastalığı, fiziksel veya ruhsal yetersizliği olan çocuk, genç, yaşlı aile üyesine ya da bir başkasına bakım veren kişinin zorlanması, anksiyete yaşaması, kendini yük ve baskı altında hissetmesi olarak tanımlanabilir. Epilepsi hastaları da bakım vericiler için yük oluşturabilmektedir. Bu araştırma epilepsi hastalarına bakım verenlerin bakım verme yükünün incelenmesi amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi nöroloji polikliniğinde Haziran-Kasım 2016 tarihleri arasında ayaktan tedavi görmekte olan epilepsi tanılı tüm hastaların yakınları oluşturmuştur. Örneklemi ise araştırma kriterlerine uyan ve gönüllü olan 122 hasta yakını oluşturmuştur. Veriler literatür taranarak araştırmacı tarafından oluşturulmuş“Hasta ve Hasta Yakını Tanılama Formu”ile Bakım verme yükü ölçeği" kullanılarak toplanmıştır. Araştırmamızda epilepsi hastalarına bakım verenlerin ZARİT Bakım Verme Yükü ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 27,19±13,70 olarak bulunmuştur. Epilepsi süresi (yıl) arttıkça, bakım verme yükü ölçek puan ortalaması artmaktadır (X2=13,753, p=0,003). Ailede başka bir epilepsi hastasının daha olması bakım yükünü artırmaktadır (Z=-1,995;p=0,046). Bakım verenlerin bakım verme yükü ölçeğinden aldıkları puan ortalamasının yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu arasında anlamlı fark bulunmamaktadır. (p>0,05) Araştırmamızın sonucunda epilepsi hastalarının tanı alma sürelerinin artması ve ailesinde başka bir epilepsi hastası daha olmasının bakım yükünü arttırdığı belirlenmiştir. Hemşirelerin, epilepsi hatalarına bakım verenlerin bakım yükünü değerlendirerek, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde bakım verenlerin sorunlarının belirlenmesi, bu sorunlarla baş etme becerilerinin geliştirilmesi ve bakım vericilerinin desteklenmesi gerektiği konusunda farkındalık yaratılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Caregiver burden can be defined as the difficulty, anxiety, and pressure and burden felt by the person who provides care to a child, adolescent, or an elderly family member or someone else with a chronic disease or physical or mental disability. Patients with epilepsy could also cause burden for caregivers. This study was conducted as a descriptive and cross-sectional one in order to analyse the caregiver burden of people providing care for patients with epilepsy Target population of the study was the relatives of all outpatients who were diagnosed with epilepsy and treated in the neurology polyclinic of Adana Dr. Ekrem Tok Psychiatry Hospital between June and November, 2016; and the sample was 122 volunteer patient relatives who met the research criteria. Data were collected through the“Patient and Patient Relative Identification Form”developed by the researcher in line with the related literature and“Caregiver Burden Questionnaire”. ZARIT Caregiver Burden Questionnaire mean score of the caregivers who provide care to epilepsy patients in this study was found 27,19±13,70. Caregiver Burden Questionnaire scores increased with the increase in the epilepsy duration (year) (X2=13,753, p=0,003). Presence of someone else with epilepsy in the family increased caregiver burden (Z=-1,995;p=0,046). Caregiver Burden Questionnaire mean scores did not indicate any significant differences in terms of age, gender, marital status, and education level (p>0,05). Results show that caregiver burden increases with the duration of diagnosis and presence of someone else with epilepsy in the family. It was found that burden increased in those who had another epilepsy patient in the family. It is recommended that awareness of nurses should be increased about assessing caregiver burden of people who provide care to epilepsy patients, identifying problems of caregivers in the training and consultancy services, improving their coping skills about these problems and providing them with support.