Dirençli epilepsi ile izlenen çocuklarda nütrisyon profili
Nutrition profile in children with drug-resistant epilepsy
  1. Tez No: 921580
  2. Yazar: AYŞE AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA HIRFANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Giriş: Dirençli epilepsi çocukluk çağının önemli kronik hastalıklarından biridir. Epilepsi ile beslenme durumu arasındaki ilişki uzun süredir tartışılmaktadır. Dirençli epilepsi tanısı ile izlenen hastalarda malnütrisyon riskinin sağlıklı ve ilaca yanıtlı epilepsi hasta popülasyonuna göre daha fazla olabileceği ön görülmüştür.“Dirençli Epilepsi”ile izlenen spesifik grup için literatürde bakıldığında yeterince araştırma olmadığı görülmüştür. Çalışmamız bu spesifik hasta grubundaki hastaların nütrisyonel durumunu, malnütrisyon sıklığını/derecesini, gastrointestinal sistem üzerine etkilerini, takviye edici ürün kullanım sıklığını, dispeptik yan etkileri ve sonrasında hasta izleminde dikkat edilmesi gereken durumların aydınlatılmasını amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamız Gazi Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Nöroloji Bilim Dalı kliniğimizde, Video Eeg Monitorizasyon Ünitesi'nde 1ay- 18 yaş dirençli epilepsi ile takip edilen çocukların ebeveynlerine yüz yüze görüşme sırasında bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra“Dirençli Epilepsi İle İzlenen Çocuklarda Nütrisyon Profili Anketi”soruları yöneltilerek gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 110 dirençli epilepsi hastası dahil edilmiştir. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında IBM-SPSS (Versiyon 24.0) istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma (SD), minimum (min), maksimum (maks), median değerleri kullanıldı. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare ve Fisher's Exact testi kullanıldı. Post hoc testler uygulandı. Sürekli verilerin karşılaştırılmasında One way anova ve students t testi uygulandı. Kategorik değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde logistik regresyon analizi uygulandı. İstatistiksel anlamlılık için p≤0.05 kabul edildi. Bulgular: Dirençli epilepsi hastalarında ek hastalıkların dağılımı incelendiğinde hastaların yaklaşık %10,9' unda bipolar bozukluk, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), otizm, disleksi ve Tourette sendromu gibi psikiyatrik hastalıklar gözlemlenmiştir. İlaç tedavisi öncesi %90,9 oranında normal olan dışkı kıvamı, tedavi sonrası %37,3 oranında sertleşmiştir. İlaç tedavisi sonrasında hastaların %52,7'si günde 1 kez dışkılama yaparken, %20'sinin dışkılama sıklığı 3 günde 1'e düşmüş, %5,5'inin ise dışkılama sıklığı günde 2-3 kez olmuştur. İlaç tedavisinden önce dışkılama sıklığının %72,7 oranında günde 1 kez olduğu göz önüne alındığında, tedavi süreciyle birlikte dışkılama düzeninde kabızlığa doğru önemli farklılıklar ortaya çıktığı saptanmıştır. İlaç tedavisinden önce kabızlık oranı %7,3 iken, ilaç tedavisinden sonra kabızlık oranı %37,3 olduğu görülmüştür. Kullanılan ilaç sayısındaki her bir artış kabızlık ihtimalini 1,5 kat artırmakta olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Drug-resistant epilepsy is one of the significant chronic diseases of childhood. The relationship between epilepsy and nutritional status has been a subject of debate for many years. It is hypothesized that patients with drug-resistant epilepsy may have a higher risk of malnutrition compared to the healthy population and those with epilepsy responsive to medication. However, a review of the literature reveals a lack of sufficient research on this specific group of patients diagnosed with“drug-resistant epilepsy.”Our study aims to shed light on the nutritional status of this specific patient group, the frequency and severity of malnutrition, the effects on the gastrointestinal system, the frequency of supplement use, the presence of dyspeptic side effects, and considerations for patient follow-up. Methods: Our study was conducted at the Gazi University Pediatric Neurology Department, Video EEG Monitoring Unit, where children aged 1 month to 18 years, diagnosed with drug-resistant epilepsy, were followed up. After obtaining informed consent from the parents during face-to-face interviews, the“Nutritional Profile Questionnaire in Children with Drug-Resistant Epilepsy”was administered. A total of 110 patients with drug-resistant epilepsy were included in the study. The data obtained were analyzed using IBM-SPSS (Version 24.0) statistical software. Descriptive statistics were expressed as numbers, percentages, mean ± standard deviation (SD), minimum (min), maximum (max), and median values. The Chi-square and Fisher's Exact tests were used for the comparison of categorical variables. Post hoc tests were applied. For the comparison of continuous variables, One-way ANOVA and Student's t-tests were used. Logistic regression analysis was applied to examine relationships between categorical variables. A p-value of ≤0.05 was considered statistically significant. Results: In patients with drug-resistant epilepsy, approximately 10.9% exhibited psychiatric comorbidities such as bipolar disorder, anxiety disorder, attention deficit hyperactivity disorder (ADHD), autism, dyslexia, and Tourette syndrome. Before drug treatment, 90.9% of the patients had normal stool consistency, but after treatment, 37.3% experienced hard stools. Post-treatment, 52.7% of the patients defecated once a day, 20% experienced defecation once every three days, and 5.5% had a defecation frequency of 2-3 times per day. Considering that 72.7% of patients defecated once daily before treatment, a significant shift towards constipation was observed during the treatment process. The constipation rate, which was 7.3% before drug therapy, increased to 37.3% post-treatment.