Determining the level of mental distress among caregivers of patients withepileps
Epilepsili hastalara bakım verenlerdeki zihinsel sıkıntı düzeyinin belirlenmesi
- Tez No: 684720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Haberleşme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş/Amaç: Epilepsi yönetiminde bakım verenler önemli bir rol oynarlar. Epilepsili hastaların bakımı, bakım verenlerde duygusal sıkıntıya neden olabilir. Bu çalışmada, epilepsi hastalarının aileleri/ bakım verenlerde ruhsal sıkıntının demografik özelliklerinin ve boyutlarının etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı epilepsi hastalarına bakım verenlerde ruhsal sıkıntı düzeyini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya Diwaniyah Eğitim Hastanesi Nörodejeneratif Hastalıklar Uzmanlık Merkezinde takip edilen 100 epilepsi hastasının bakım verenleri dahil edildi. Çalışmanın örneklem grubu olasılıksız örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veriler 10/5/2020 ile 10/11/2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmada veriler Hasta ve Bakım verici bilgi formu ve Genel Sağlık Anketi (GSA-28) ile toplandı. Veriler Microsoft Excel versiyon 2010 ve SPSS versiyon 20 kullanılarak analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık% 5 olasılık seviyesinde belirlendi. Bulgular: Bakım vericilerin ,% 48.0'ı kadın ve% 52.0'ı erkek olmak üzere 100 kişiden oluşuyordu. Hasta bakıcılarının GSQ-28 ortalama puanı 11,36 ± 2,505 idi.
Özet (Çeviri)
Background / objective: Caregivers play an important role in the management of epilepsy in the community. Caring for patients with epilepsy can cause emotional distress in caregivers. This study investigated the effect of demographic characteristics and dimensions of mental distress among family caregivers of epilepsy patients. The purpose of this study was to determine the level of mental distress in those who care for patients with epilepsy. Method: A total of 100 caregivers of patients with epilepsy in the Specialist Center for Neurodegenerative Diseases at Diwaniyah Teaching Hospital were included. Non-probability sampling was performed. Data were collected from 10/5/2020 to 10/11/2020. Data in the study were collected with an information form and the General Health Questionnaire (GSQ). The data were analyzed using Microsoft Excel version 2010 and SPSS version 20. Statistical significance was set at 5% level of probability. Results: The caregivers consisted of 100 people comprising 48.0% females and 52.0% males. Patient caregivers had mean total GSQ-28 points of 11.36 ±2.505.