Hiperemezis gravidarum tanısı alan gebelerde gebelik uyumunun sağlık uygulamalarına etkisi
The impact of pregnancy adaptation on health practices in pregnant women with hyperemesis gravidarum
- Tez No: 484969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVŞEN NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma Hiperemezis Gravidarum tanısı alan gebelerde, gebelik uyumunun sağlık uygulamalarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte yapılan araştırma, Temmuz 2016- Nisan 2017 tarihleri arasında, Adana il merkezinde bulunan üniversite ve devlet hastanelerinin kadın doğum servislerinde yapılmıştır. Araştırmaya kadın doğum servislerinde Hiperemezis Gravidarum tanısı ile yatan, araştırma katılım kriterlerine uyan toplam 70 gebe alınmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, gebelikte sağlık uygulamaları ölçeği (GSUÖ) ve prenatal kendini değerlendirme ölçeği (PKDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada HG'li gebelerin %35,7' sinin 26-30 yaş aralığında olduğu, %31.4'ünün üniversite mezunu olduğu, %74.3'nün çalışmadığı saptanmıştır. Gebelerin %57,1' inin 9 ve üzeri gebelik haftasında olduğu, %52,9'nun gebelik sayısının 2 ve üzeri olduğu ve %65,7'sinin gebeliğinin planlı olduğu bulunmuştur. HG'li gebelerin PKDÖ toplam puan ortalaması 149,7 ± 26,8 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to search the impact of pregnancy compliance on health practices in pregnant women with Hyperemesis Gravidarum. The descriptive research was done in the maternity services of the university and state hospitals located in the center of Adana province between July, 2016 and April, 2017. A total of 70 pregnant women who were diagnosed with hyperemesis gravidarum in maternity services and who met the criteria for participation in the research were included in the study. Personal information form, Health Practices Questionnaire (HPQ) in Pregnancy, and Prenatal Self Evaluation Questionnaire (PSEQ) were used to collect data. SPSS 22.0 was used in the analysis of the data. In the study, it was determined that 35,7 % of pregnants with HG were in the age range of 26-30 years, 31,4 % of them were university graduates and 74,3 % of them were unemployed. It was found that 57,1 % of the pregnants were on the 9th week or over of their pregnancies, 52,9 % of them had two or more pregnancies and 65,7 % of them planned their pregnancies. The PSEQ total mean score of the pregnants with HG was determined as 149,7 ± 26,8. It was found that there was a statistically significant difference between only in terms of income status and planned pregnancy of pregnants with HPQ and PSEQ total score.