Hiperemezis gravidarum tanısı alan gebelerin gebeliğe uyum ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi
Determination of adapting to pregnancy and coping styles with stress of pregnant diagnosed of hyperemesis gravidarum
- Tez No: 443941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma 18. 07. 2015- 11. 11. 2015 tarihleri arasında Ankara ilinde bulunan bir kadın sağlığı eğitim ve araştırma hastanesinde yürütülmüştür. Veriler HG tanısı ile yatan, 18 yaş ve üzerinde olan, HG dışında başka bir gebelik komplikasyonu ve kronik hastalığı bulunmayan, psikiyatrik sorunu olmayan, sözel iletişime açık, gönüllü, çoğul gebeliği olmayan 160 gebeden toplanmıştır. Araştırma için Etik Kurul onayı ve gerekli izinler alınmıştır. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) kullanılmıştır. Verilerin tanımlanmasında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minumum ve maksimum değerleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu kolmogorov smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Çoklu grup karşılaştırılmasında ANOVA testi, post hoc test olarak bonferoni testi kullanılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında t testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkinin değerlendirilmesinde pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin %40,6'sının 24 yaş ve altı, %62,5'inin ortaöğretim mezunu, %87,5'inin sosyal güvencesinin olduğu, %71.8'inin gelirinin giderine eşit olduğu, %82,5'inin çalışmadığı, %70,6'sının çekirdek aile tipine sahip olduğu ve %70,0'ının il merkezinde yaşadığı belirlenmiştir. Gebelerin eşlerinin %50,6'sının 30 yaş ve üzeri olduğu, %52,5'inin ortaöğretim mezunu olduğu saptanmıştır. Gebelerin %48,1'inin ilk gebeliği, %64,3'ünün 2 yıldan fazla gebelik aralığı olduğu, %60,0'ının yaşayan çocuğunun olmadığı ve gebeliklerin %72,5'inin planlı olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmada PKDÖ puan ortalaması 173,3±35,8, SBTÖ alt boyutları puan ortalamaları;“ kendine güvenli yaklaşım”14,5±4,5,“iyimser yaklaşım”10,1±3,1,“sosyal desteğe başvurma”7,4±2,2,“ çaresiz yaklaşım”11,6±4,8 ve“boyun eğici yaklaşım”için 8,1±3,6 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been done as a descriptive in order to determine of adapting to pregnancy and coping styles with stress of pregnant diagnosed of hyperemesis gravidarum. The study was conducted between 18.07.2015-11.11.2015 in a hospital of women's health education and research in Ankara. Data has collected from 160 pregnant women hospitalized with a diagnosed of hyperemesis gravidarum, 18 years and above, without any pregnancy complications except hyperemesis gravidarum and without chronic disease, non-psychiatric problems, open verbal communication, volunteer and non-multiple pregnancies. Ethics Committee approval and the necessary permits are obtained for this research. Information Form, Prenatal Self Evaluation Questionnaire and Ways of Coping with Stress Inventory (WCSI) are used to collect of data. Number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values are used to define of data. The suitability of the normal distribution of data is evaluated with Kolmogorov-Smirnov test. ANOVA test is used for multiple group comparison, bonferroni test is used as a post hoc test. t test is used for comparison of two groups. Pearson correlation test is used for the evaluation of the relationship between variables. Pregnant participating in the study are determined to be 40,6% of 24 years and under 62,5% of secondary school graduates, 87,5% of have social security, 71,8% of equal to the expense of revenue, 82,5% of unemployed, 70,6% of owned nuclear family type and 70,0% of lived in the city center. The husband of the pregnant are determined to be 50,6% of 30 years and above, 52,5% of secondary school graduates. Pregnant is determined 48,1% of the first pregnancy, 64,3% of that pregnancy interval more than 2 years, 60,0% of had no living children and 72,5% of pregnancies that are planned. It is found to be PSEQ average score of 173,3 ± 35,8, WCSI subscales mean scores;“self-confident approach”to 14,5 ± 4,5,“optimistic approach”to 10,1 ± 3,1, resorting to“social support”7,4 ± 2,2,“helpless approach”to 11,6 ± 4,8“submissive approach”to 8,1 ± 3,6 in this study.