Birinci derece yakınlarında meme kanseri olan kadınların bilgi ve destek gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of the information and support needs of women with primary relatives with breast cancer
  1. Tez No: 484968
  2. Yazar: ŞEYMA YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, birinci derece yakınlarında meme kanseri olan kadınların bilgi ve destek gereksinimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Servislerinde Ocak-Haziran 2017 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olacak şekilde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini bu tarihler arasında servise yatan meme kanseri kadın hastaların birinci derece kadın yakınları, örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 110 hasta yakını kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Bilgi ve Destek Gereksinimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilerek analiz sırasında tanımlayıcı istatistik (sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma) yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan kadınların bilgi gereksinimlerinin önemi puan ortalamalarının (3,68±0,36) destek gereksinimlerinin önemi puan ortalamalarına göre (3,24±0,58) daha yüksek olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda, kadınların bilgi gereksinimlerinin karşılanma düzeyi puan ortalamalarının da (2,28±0,35) destek gereksinimlerinin karşılanma düzeyi puan ortalamalarından (1,93±0,34) daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, kadınların bilgi gereksinimlerinin, destek gereksinimlerinden daha çok önem taşıdığı ve bilgi gereksinimlerinin karşılanma düzeylerinin, destek gereksinimlerinin karşılanma düzeylerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the information and support needs of women with breast cancer in first degree relatives. The research was carried out in the General Surgery Departments at the Balcalı Hospital of Faculty of Medicine of Çukurova University in a descriptive and cross-sectional method between January-June 2017. This study's universe consisted of first-degree relatives of women with breast cancer who were hospitalized in these clinics and 110 patients who voluntarily participated for sampling surveys.“Personal Information Form”and“The Information and Support Needs Questionnaire”were used to collect the data. Data were evaluated with SPSS 20.0 package program and descriptive statistics (number, percentage, mean and standard deviation) were made during analsis. It was found that the information needs of the women who constituted the sample of the study had higher mean scores (3,68 ± 0,36) than their support needs (3,24 ± 0,58). At the same time, it was found that the level of satisfaction of the information needs of women was also higher (2.28 ± 0.35) than the support level average (1.93 ± 0.34). As a result of, it has been determined that women's information needs are more important than their support needs and their level of meeting their information needs is higher than the level of meeting their support needs.