Bulanık modüller üzerine
On the vague modules
  1. Tez No: 485000
  2. Yazar: MURAT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bulanık cebirsel yapıların modüller üzerine uygulanması ile ilgili olarak yapılan bu tez çalışmasında; öncelikle belirtisiz kümelerle ilgili temel bilgiler, belirtisiz eşitlik ve belirtisiz fonksiyon, bulanık ikili işlem, bulanık homomorfizm, bulanık grup ile bulanık altgrupların temel ve genelleştirilmiş tanımları ve tüm bunların bazı özelliklerine (Demirci 1999a, 1999b) yer verilmiştir. Ardından, bulanık halka, bulanık althalka ve bulanık ideal tanımları (Sezer 2003) verilerek bulanık modülün altyapısı oluşturulmuştur. Tezin son bölümünde ise bulanık modül, bulanık altmodül, bulanık modül homomorfizmi ve izomorfizminin tanımları yapılmış ve bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work about adaptation of modules on vague algebraic structures, firstly fundamental informations about fuzzy sets; immediately after, basic and general definitions and some features of fuzzy equations and fuzzy function, vague binary operation, vague homomorphism, vague group and vague subgroup (Demirci 1999a, 1999b) are given. After that, substructure of the vague module is constituted by definitions of vague ring, vague subring and vague ideal (Sezer 2003) are given. Finally at the last chapter of the thesis, the concepts of vague module, vague submodule, vague module homomorphism and isomorphism are defined and some properties of these concepts are investigated.