Prina ve plastik atıklarının ko-pirolizinden elde edilen çarın kullanımı ile biyokompozitler üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of biocomposites using chars obtained by co-pyrolysis of olive pomace with plastic wastes
- Tez No: 485053
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNARE AHMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, polietilen (PE) türü plastik atıklar (yüksek yoğunluklu polietilen-YYPE ve alçak yoğunluklu polietilen-AYPE) epoksi kompozit malzemelerin hazırlanması için prina ile ko-piroliz edilerek ham madde olarak geri dönüştürüldü. Kompozitlerin hazırlanmasında kullanılan diğer ucuz dolgu maddesi, doğal biyokütle olan prina atığından elde edilen çardır. Kompozitlerin TGA analizi, prina-plastik atık çarlarının termal dayanıklılığını önemli ölçüde arttığını göstermiştir. En iyi mekanik, termal ve elektriksel iletkenlik sonuçları ko-piroliz çarları ile elde edilmiştir. Kompozitlerin yüzey sertliği, Young modülü ve çekme dayanımı saf epoksi matrislerinden daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, polyethylene (PE)-types plastic wastes (high density polyethylene-HDPE and low density polyethylene-LDPE) were recycled as raw material by co-pyrolysis with olive pomace for the preparation of epoxy composite materials. The other inexpensive filler used to prepare the composites was olive pomace char obtained from natural biomass. The TGA analysis of composites showed that (olive pomace-plastic waste) chars can significantly improve the thermal stability of neat epoxy resins. The best mechanical, thermal and electrical conductivity results were obtained with co-pyrolysis chars. Surface hardness, Young's modulus, and tensile strength of the composites were higher than those with a pure epoxy polymer matrix.