Koyun karkas ve dışkılarında Arcobacter türlerinin varlığı ve antibiyotik direnç profillerinin araştırılması
Investigating the presence of Arcobacter species in sheep carcass and feces, and their antimicrobial resistance profiles
- Tez No: 485062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili ve çevresinde yetiştirilen koyunlardan alınan karkas sıvaplarında, ishalli ve ishalsiz koyunlara ait dışkı örneklerinde Arcobacter butzleri, A.cryaerophilus ve A.skirrowii etkenlerinin varlığının ve prevalansının araştırılması ve çeşitli antimikrobiyal ajanlara karşı direnç profillerinin saptanması amaçlandı. İncelenen 50 koyun karkas sıvabı, 50 ishalli koyun dışkısı ve 50 sağlıklı koyun dışkısı olmak üzere toplam 150 adet örneğin 49'unda (%32,6) Arcobacter spp. izole edilmiştir. 50 adet ishalli koyun dışkı örneğinin 34'ü (%68) , 50 adet sağlıklı hayvana ait dışkı örneğinin 5'i (%10), 50 adet karkas örneğinin 10'u (%20) Arcobacter spp. yönünden pozitif saptanmıştır. 49 adet Arcobacter spp. suşunun 31'i A.skirrowii (%63,2), 9'u A.butzleri (%18,3) ve 9'u A.cryaerophilus (%18,3) olarak identifiye edilmiştir. Sonuç olarak koyunlarda özellikle ishal olgularında Arcobacter türlerinin de göz önünde bulundurularak araştırılmasının gerekliliği saptanmıştır. Aynı zamanda etkenlerin tedavi amaçlı tavsiye edilen florokinolon grubu antibiyotiklere karşı direnç kazanmaya başladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the presence and the prevalance of A.butzleri, A.cryaerophilus and A.skirrowii in sheep carcass swabs and feces of sheep with and without diarrhea. Also it was aimed to determine their resistance profiles against to some antimicrobials in and around Istanbul /Turkey. For this purpose, 50 fecal samples from sheep without diarrhea, 50 fecal samples from sheeps with diarrhea, and 50 carcass swab samples from sheeps were the material of this study. Arcobacter spp. were isolated from 49 samples (%32,6) of total 150 samples. Thirty four samples (%68) of 50 fecal samples from sheeps with diarrhea, 5 samples (%10) from 50 fecal samples of sheep without diarrhea and 10 samples (%20) of 50 sheep carcass swab samples were found to be positive according to isolation results. According to mPCR, 31 of 49 were identified as A. skirrowii (%63,2), 9 of were A.butzleri (%18,3) while, 9 of were A.cryaerophilus (%18,3). As a conclusion, Arcobacter species should be taken into consideration especialy in sheep with diarrhea. Additionaly, it has been considered that Arcobacters have started to gain resistance against to Fluoroquinolones.