Biyokimyasal analizler için serum/kan hücresi ayrımında kullanılacak bariyer jel üretimi
Fabrication of barrier gel for seperation of serum/blood cells in biochemical analysis
  1. Tez No: 485134
  2. Yazar: TUĞBA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hastalıkların teşhisi, tedavi süresi, ilaç dozu ayarlanmasında kan tahlilleri büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple kan tahlillerinin doğru analiz edilmesi tanı ve tedavi süresince çok önemlidir. Tahlillerin aynı kan üzerinden tekrarlana bilirliği de, birçok hastalarda kolaylık sağlamakta ve zaman kazanılması sağlanmaktadır. Kan analizlerinin doğruluğu ve hassasiyeti, serum/plazma ve kan hücrelerinin birbirinden tam ayrımı ile mümkündür. Tam ayrımın gerçekleşebilmesi için kan tüplerinde jel polimer kullanımı yaygın olarak kullanılır ve en çok kullanılan jeller poliakrilat veya poliüretan jellerdir. Bu yöntem yoğunluk farkından faydalanılarak; yoğunluğu d:1.025 g cm־³ olan serum/plazma ile yoğunluğu d:1,125 g cm ־³ olan kan hücreleri arasında bir yoğunluğa sahip jelin kullanımı ile kan ayrımı yapılabilir. Piyasada ticari olarak satılan jel tüplerin büyük çoğunluğu da bu özelliklere sahip, fiziksel olan polimerik jel ihtiva etmektedir. Bu jel için kullanılabilecek polimerler, akrilik oligomer veya alifatik poliüretan olabilir. Oligomer ağırlığının yaklaşık 5000 Da ağırlıkta olması, sıvı olması da dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bu çalışmada öncelikle fiziksel jel elde edilmiş daha sonra fiziksel jele UV uygulaması ile katı bariyer oluşturulmuştur. Fiziksel jel olan polimerik jel, çapraz bağlı kimyasal polimerik jele çevrilmiştir. Fiziksel polimerik jel ile kimyasal polimerik jel, belirli peryotlarla tekrarlanan kan analizleri ile mukayese edilmiş ve sonuçlar grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blood analysis are important for disease diagnosis, treatment period and adjusting the dose of medication. Thus, the accuracy of blood analysis is important for diagnosis. Also, repeatability of analysis from the same blood samples makes the treatment convenient and makes us gain more time. Accuracy of blood analysis is possible by serum/plasma and complete seperation of blood cells. The use of gel polymer in blood tubes for complete seperation is a common method. Blood seperation can be done by use of gels that have a density between density of serum/plasma d:1.025 g cm־³ and density of blood cells d:1.125 g cm־³. Most of gel tubes which get selled in quotation comprise physical polymeric gels that have those properties. In this study, the work of converting of physical gel to chemical gel will be performed. Fort his purpose, UV will be used as photoinitiator and polimeric gel contains physical gel will be converted to crosslinked chemical polimeric gel. If permanent barrier can be provided by becoming hard of gel by UV, time gaining can be encured with repeatable tests from the same blood. Here in, firstly gel polymer will be obtained with appropriate chemicals, then, permanent barrier will be provided by UV. Physical polimeric gel and chemical polymeric gel will be compaired with periodically repeated blood analysis and results will be showed on graphs.