İnsan-bilgisayar etkileşimli dinamik Braille sisteminin tasarımı
Human-computer interactive dynamic Braille system design
  1. Tez No: 485149
  2. Yazar: AYŞE ELDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Görme engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırabilmek amacıyla bilişim teknolojileri kullanılarak her geçen gün yeni uygulamalar geliştirilmektedir. Bu tez çalışmasında, görme engelli bireylerin kullanabileceği 96 adet Braille hücresi içeren bir belge okuma cihazı geliştirilmiştir.“Üçüncü Gözüm”şeklinde isimlendirilen cihaz, görme engelli bireylerin özellikle yazılı metinleri okuma konusunda diğer insanlara olan bağımlılıklarını sonlandırmak amacıyla geliştirilmiştir. Geliştirilen cihazın iki farklı çalışma modülü bulunmaktadır. Birinci modülün amacı, Braille alfabesini bilmeyen görme engelli bireylerle alfabe, kelime, cümle ve paragraf çalışmaları yaparak Braille alfabesini öğretebilmektir. İkinci modülde ise; cihaz üzerine konumlandırılan tarayıcı aracılığıyla herhangi bir belge taranıp belgedeki karakterler, geliştirilen yazılım sayesinde elde edilerek Braille kodlarına dönüştürülmektedir. Cihazın alt bölümüne konumlandırılan 96 adet Braille hücresine ilgili karakter kodları gönderilerek Braille alfabesi şeklinde görme engelli birey tarafından okunabilmesi sağlanmaktadır. Elde edilen karakterlerin sayısı 96'dan fazla ise metinler üzerinde gezinim sağlayan tuşlar sayesinde metnin tamamı okunabilmektedir. Cihazın bir diğer özelliği ise istenildiği takdirde belge taramanın yerine word, metin belgesi, metin içerikli resim gibi herhangi bir dosyanın sisteme yüklenerek okunabilmesi sağlamaktadır. Cihaz geliştirilirken görme engelli bireylerle test edilerek; güvenilirlik ve performans, fiziksel özellikler, kullanım ve duyarlılık boyutu bakımından ele alınarak değerlendirilmiştir. Cihaz üzerindeki tüm devre tasarımları tez kapsamında tarafımızca geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Day by day new applications are being developed by using information technology in order to make life of visually impaired individuals easier. In this thesis study, a document reading device was developed that includes 96 Braille cells that can be used by visually impaired individuals. The device called“Third Eye”was developed to end the dependence of visually impaired individuals on other people especially in reading written texts. The developed device has two different operating modules. The aim of the first module is to teach the Braille alphabet by performing alphabet, word, sentence and paragraph studies to visually impaired individuals who do not know Braille alphabet. In the second module; any document is scanned by the scanner located on the device and characters in the document are converted to Braille codes by the developed software. Character codes are sent to the 96 Braille cells located in the lower part of the device so that they can be read by the visually impaired person as Braille alphabet. If the number of characters is more than 96, the texts can be read all through by the navigation buttons. Another feature of the device is that, if requested, any file such as word, text document, text content image can be loaded instead of scanning the document and can be read. While the device is being developed, it is tested with visually impaired individuals, and physical characteristics, reliability and performance, usability and sensitivity subjects are evaluated. All circuit designs on the device have been developed by us within the scope of the thesis.