Propolis ilave edilmiş tavuk ve sığır eti ekstraktlarının (tozlarının) depolama süresince bazı fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physicochemical characteristics of propolis additional chicken and meat extracts (powder) during storage
- Tez No: 485148
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada farklı konsantrasyonlarda propolis ilavesi yapılan sığır eti (antrikot) ve tavuk göğüs eti ekstraktının (tozunun) depolama süresi boyunca bazı özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla, örnekler 8 gruba ayrılarak: (1) sığır eti kontrol grubu (% 0, propolis eklenmemiş), (2) % 1 propolis içeren sığır eti ekstraktı, (3) % 2 propolis içeren sığır eti ekstraktı, (4) % 3 propolis içeren sığır eti ekstraktı, (5) tavuk göğüs eti ekstraktı kontrol grubu (% 0, propolis eklenmemiş), (6) % 1 propolis içeren tavuk eti ekstraktı, (7) % 2 propolis içeren tavuk eti ekstraktı, (8) % 3 propolis içeren tavuk eti ekstraktı örnekleri hazırlanarak ambalajlanıp oda sıcaklığında 120 gün boyunca depolanmıştır. Depolamanın 15., 30., 60. ve 90. günlerinde nem, renk, yağ, kül, thiobarbitürik asit (TBA), su absorplama ve suda çözünme indeksi, partikül boyutu analizleri ile 120.günde pH, su aktivitesi, (aw), toplam mezofilik aerofibik bakteri sayımı, maya-küf sayımı, taramalı elektron mikroskobuyla (SEM) görüntüleme, aminoasit ve protein içerikleri belirlenmiştir. Denemeler iki tekerrürlü ve her bir tekerrürde 3 paralel olacak şekilde yürütülmüştür. Sığır eti ekstraktının ortalama nem, protein, yağ, kül ve TBA sayıları sırası ile % 4.31, % 49.22, %23.54, %2.311 ve 0.436 mg malonaldehit/kg örnek; tavuk eti ekstraktının ise; %2.84, %69.38, % 6.17, %4.014 ve 0.233 mg malonaldehit/kg örnek olarak belirlenmiştir. Örneklerdeki propolis konsantrasyonunun artması son ürünün protein içeriğini yükseltmiştir. TBA sayılarını ise oldukça düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, some properties of meat and chicken breast broth powder in which propolis was added at different concentrations were determined during the storage period. For this purpose, the samples were separated into 8 groups: (1) meat control (0%, no added propolis), (2) meat broth powder containing 1% propolis, (3) meat broth powder containing 2% propolis, (4) meat broth powder containing 3% propolis, (5) chicken control (0%, no added propolis), (6) chicken broth powder containing 1% propolis, (7) chicken broth powder containing 2% propolis, (8) chicken broth powder containing 3% propolis were prepared, packaged with the packaging clamping machine and stored at room temperature for 120 days. Moisture, color, fat, ash, thiobarbituric acid (TBA), water absorption and water solubility index and particle size analysis were performed on 15., 30., 60., and 90. days of storage. pH, water activity (aw), total mesophilic aerophilic bacteria count, yeast-mold count, scanning electron microscopy (SEM) imaging, amino acid and protein analyzes were performed 120. day of storage. All analyses were conducted in two repetitions with three replicates. The mean moisture, protein, fat, total ash and TBA contents of meat broth powder were determined as 4.31%, 49.22%, 23.54%, 2.3111 and 0.436 mg malonaldehyde/kg sample, respectively. The mean values of chicken broth powder were as 2.86%, 69.38%, 6.17%, 4.014% and 0.233 mg of malonaldehyde/kg, respectively. The increase in the propolis concentration increased the protein content of the final product and significantly reduced the TBA value.