Cam lif takviyeli betonun yangın dayanımlarının çeşitli parametreler açısından irdelenmesi
Evaluation of fire resistance of glass fibre reinforced concrete in terms of various parameters
- Tez No: 485154
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA HAKAN ARSLAN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Betonun mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla beton karışımına çeşitli malzemeler eklenerek literatürde araştırmalar yapılmıştır. Cam lifi de taze beton karışımına eklenen malzemelerden birisidir. Cam lifi eklenmiş“Cam Lif Takviyeli Beton (CTB)”uygulamada da kullanılmaktadır. Beton içine cam lifi eklenerek özellikle betonun eğilme ve çekme dayanımında hatırı sayılır artışlar meydana gelmekte, bu şekilde üretilmiş olan betonlar daha ince kesitli oldukları için de uygulamada tercih edilmektedirler. Bu çalışmada; çeşitli yangın sürelerine CTB elemanlarının mekanik özellikleri deneysel olarak ölçerek, yangının CTB elemanlarına ve içindeki cam lif etkisini mekanik özelliklerine ve dış etkenlere bağlı olarak incelenmiştir. Bu motivasyondan hareketle; farklı oranlardaki cam elyaf katkısının betonun dayanımı üzerindeki etkisi, farklı sürelerde yangına maruz bırakılarak CTB elemanlarının mekanik özellikleri deneysel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to improve the mechanical properties of concrete, various materials are added to the concrete mixture and researches are done in the literature. Glass fiber is one of the materials added to the fresh concrete mixture. Glass Fiber Reinforced Concrete (GFR) with glass fiber added is also used in practice. By adding glass fiber into the concrete, there are considerable increases in the bending and tensile strength of the concrete, Concretes produced in this way are preferred in practice because they are thinner. In this study; By experimentally measuring the mechanical properties of GFR elements for various fire durations, The GFR elements of the temperature and the effect of the glass fiber in the interior depends on their mechanical properties and external factors. Moving from this motivation; Effect of glass fiber admixture at different ratios on concrete strength, the mechanical properties of the GFR elements will be investigated experimentally by exposure to fire for different durations.