Benzimidazol bileşiklerinin sentezi ve bazı metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of benzimidazole and investigation of some of their metal complexes
- Tez No: 485153
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak 2-(4-Aminophenyl)-1H-benzimidazole sentezi (4-APbzlH) kullanıldı. (4-APbzlH), literatürde verilen metodlardan faydalanılarak asit katalizörlüğünde 3-hidroksibenzaldehit, 4-hidroksibenzaldehit ve 2,5-dihidroksibenzaldehit ile reaksiyona girerek, sırasıyla 2-((4-Aminofenil)-1H-benzimidazol)-N-(3-hidroksibenzilidine), 2-((4-Aminofenil)-1H-benzimidazol)-N-(4-hidroksibenzilidine) ve 2-((4-Aminofenil)-1H-benzimidazol)-N-(2,5-hidroksibenzilidine) elde edildi. Etanollü ortamda çözülmüş, 2-((4-Aminofenil)-1H-benzimidazol)-N-(3-hidroksibenzilidine), 2-((4-Aminofenil)-1H-benzimidazol)-N-(4-hidroksibenzilidine) ve 2-((4-Aminofenil)-1H-benzimidazol)-N-(2,5-hidroksibenzilidine) ligandlarına yine etanolde çözülmüş [Fe(saldeta/salpy)Cl], [Cr(saldeta/salpy)Cl], ligand kompleksleri ilave edilerek tek oksijenle koordine olmuş kompleksler elde edildi. Sonuç olarak, üç farklı ligand ve bu üç ligandın Fe(III), Cr(III) saldeta ve salpy kompleksleri izole edildi, ayrıca elde edilen bileşiklerin elementel analizleri, FT-IR, 1H-NMR ve manyetik süsseptibilite ölçümleri alınarak yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-(4-Aminophenyl)-1H-benzimidazole synthesis (4-APbzlH) was used as starting materials. The compound (4-APbzlH) is reacted with 3-hydroxybenzaldehyde, 4-hydroxybenzaldehyde and 2,5-dihydroxybenzaldehyde in acid catalysis using the methods provided in the literature to give 2-((4- Aminophenyl)-1H-benzimidazole)-N-(3-hydroxybenzylidine) (3SAPbz1H), 2-((4-Aminophenyl)-1H-benzimidazole)-N-(4-hydroxybenzylidine) (4SAPbz1H) and 2-((4-Aminophenyl)-1H-benzimidazole)-N-(2,5-hydroxybenzylidine) (25SAPbz1H). [Fe(saldeta/salpy)Cl], [Cr(saldeta/salpy)Cl], ligand complexes were added to give coordinated complexes with single oxygen. Complexes coordinated with single oxygen were obtained by adding [Fe(saldeta/salpy)Cl], [Cr(saldeta/salpy)Cl] ligand complexes dissolved in ethanol to ethanol 2-((4-Aminophenyl)-1H-benzimidazole)-N-(3-hydroxybenzylidine) (3SAPbz1H), 2-((4-Aminophenyl)-1H-benzimidazole)-N-(4-hydroxybenzylidine) (4SAPbz1H) and 2-((4-Aminophenyl)-1H-benzimidazole)-N-(2,5-hydroxybenzylidine) (25SAPbz1H) ligands dissolved in ethanol. In conclusion, three different ligands were isolated from Fe(III), Cr(III) saldeta and salpy complexes of these three ligands. and their structures were characterized by FT-IR and 1H NMR spectra, elementary analysis and magnetic susceptibility.