Karaciğer fibrozisinde etken olabilecek aday miRNA'ların hepatik stellat hücrelerinde araştırılması
Searching for the candidate miRNAs of liver fibrosis in hepatic stellate cells
- Tez No: 485157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM CEREN ÖZEN KARATAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Karaciğer fibrozisi, karaciğerde meydana gelen kronik yaralanmanın iyileşmemesi durumunda ilerleyerek, siroza, hepatosellüler karsinomaya ve karaciğer yetmezliğine neden olabilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Karaciğer fibrozisinin oluşmasında ve devamlılığında hepatik stellat hücrelerinin programlı bir şekilde sessiz hallerinden aktif hallerine geçmeleri oldukça etkilidir. miRNA'lar yaklaşık olarak 22 nükleotit uzunluğunda kodlanmayan kısa RNA parçalarıdır. miRNA'ların sahip oldukları biyolojik karakterlerinden dolayı hastalıklarda terapötik ajanlar olarak düşünülebilmektedirler. Karaciğer fibrozisinin önüne geçebilmek için miRNA'ların hepatik stellat hücreleri arasındaki etkileşimlerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Fakat karaciğer fibrozisine olan etkisi açıklığa kavuşturulmamış olan fazla sayıda miRNA da bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında karaciğer fibrozisi üzerine etkisi olabileceği düşünülen miR-132, miR- 138, miR-758, miR-130a ve miR-223 miRNA'lar ve bu miRNA'ların hedef genleri ile olan ilişkisi ilk kez insan hepatik stellat hücre hattı olan LX-2'de araştırılmıştır. Belirlenen aday miRNA'lar ve hedef genleri ile olan ilişki eş zamanlı PZR deneyleri ile araştırılmış, elde edilen verilere göre yalnızca miR-138'in LX-2 hücre hattında pro-fibrotik etkiye sahip olduğu istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Diğer miRNA'ların fibrozise olan etkisi istatistiksel açıdan anlamlı bulunamamıştır. miR-138 ve hedef geni SIRT1 arasındaki ilişki aynı zamanda western blot analizi ile irdelenmiş ve istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liver fibrosis is a severe disease that can lead to cirrhosis, hepatocellular carcinoma and liver failure if the chronic injury in liver does not heal. The occurrence and persistence of liver fibrosis is highly influenced by the programmed transformation of hepatic stellate cells from quiescent to active state. miRNAs are non-coding short RNAs around 22 nucleotides. Because of their biological characteristics, miRNAs can be considered as therapeutic agents in diseases. In order to prevent liver fibrosis, studies regarding the interactions between miRNAs and hepatic stellate cells have been conducted. However, there are a large number of miRNAs whose effect on liver fibrosis have not been elucidated yet. In this thesis, involvement of miR-132, miR-138, miR-758, miR-130a and miR-223, which are thought to have a role in liver fibrosis, and their target genes in human hepatic stellate cell line, LX-2, was investigated. The candidate miRNAs and their relationships with the related target genes were determined by real time PCR experiments. It was found that only miR-138 had statistically significant pro-fibrotic activity in the LX-2 cell line. The fibrosis effect of other miRNAs was not determined as statistically significant. The relationship between miR-138 and its target gene SIRT1 was also shown by western blot analysis and statistically significant results were obtained.