ISM prosedür ve formlarının etkinliğinin analizi
Efficiency analysis of ISM forms and procedures
  1. Tez No: 485271
  2. Yazar: ESMA UFLAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ISM Kod'un uygulamadaki eksiklikleri ve etkinliğinin analizi bir çok araştırmacı tarafından yapıldığı görülmüş, ancak yapılan çalışmaların hiçbirinde kod kapsamında kullanılan prosedür ve kontrol listelerinin verimliliğinin değerlendirilerek, nasıl geliştirileceğine dair bir yaklaşımda bulunulmamıştır. Birçok riskli sektörlerde olduğu gibi denizcilik sektöründe de prosedürler ve kontrol listeleri hayati öneme sahiptir. Yaşanan bir çok kazanın eksik ve zayıf hazırlanmış prosedürlerden ve kullanıcı tarafından düzenli ve doğru bir şekilde takibinin sağlanmamasından kaynaklandığı görülmektedir. Bu çalışmada denizcilik sektöründe kullanılan prosedür ve formların verimliliğine doğrudan etki eden kriterler mevcut durum değerlendirmesi, akademik çalışmaların incelenmesi, ve uzman görüşlerini alınarak üç temel başlıkta incelenmiş ve alt kriterlere ayrılmıştır;  Kullanıcıyı etkileyen kriterler  Operasyonel kriterler  Organizasyonel kriterler Belirlenen kriterler kendi içlerinde ikili matrisler şeklinde oluşturulan karşılaştırma anketleri sonucunda analitik olarak incelenmiştir. Anket çalışmasında mesleğinde tecrübeli heterojen yapıya sahip uzman grubun görüşlerine başvurulmuştur. Denizcilik alanında karar verme sürecinde en çok kullanılan ve Saaty tarafından geliştirilen Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) metodu kullanılmıştır. Kendi içinde belirli öneme sahip kriterler uzman değerlendirmeleri ile önem ağırlıkları yani kullanılacak olan prosedür ve formların daha verimli kullanılmasını sağlayacak etki dereceleri belirlenerek, hepsinin ayrı ayrı değerlendirmeleri yapılmıştır. Kullanıcı tarafından kullanılan prosedür ve formların bu kriterler çerçevesinde değerlendirilmesini sağlayarak, gemi işletmeciliği yapan firmaların kendi emniyetli yönetim sistemlerinin kural ve regülasyonlar dahilinde kullanıcının taleplerini ve standartları karşılayacak şekilde düzenlemeler yaparak geliştirmesini sağlayacak bir model önerisi sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, ISM Kod uygulamalarının daha iyi duruma gelerek, devamlı değerlendirilmeye ve geliştirilmeye açık, insan ve çevre için daha emniyetli, gemi işletmeciliği yapan şirketler için takibi kolay, daha verimli ve tasarruf sağlayacak bir model oluşturmaktır. Yapılan bu çalışma ile denizcilik sektöründe kullanılan prosedür ve formların iyileştirme ve geliştirmeleri için sektöre katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ISM Code became mandatory by the IMO in 1998 and was updated with the changes made in 2010 and became final. One of the most important reasons for the introduction of the International Safety Management Code (ISM) is that in 1987 the Herald of Free Enterprise ro-ro ship accident which lost many people's lives as a result of sinking water and administrative weaknesses. The main objectives of the code are to provide management systems that reduce accidents, loss of life and marine pollution by providing safe operations and working environments. With this code, operating companies in ship management have been introduced standards in management and application areas. Today, companies have aimed to adopt these procedures and policies by developing their own procedures and policies to meet the requirements of the ISM Code and providing necessary trainings to ship and shore personnel. Even if the safety management systems used in the company and the vessels are detailed and well prepared, it is important that these systems are able to respond to problems, adopt them, provide regular follow-up by the user, provide ease of use and are continuously updated. The majority of accidents and losses were caused by the failure of procedures and checklists to be followed regularly. The main and sub-criteria for the procedures and checklists used in vessels and operating companies within the framework of the safe management system are presented to the experts by way of surveys based on pairwise comparisons. In this study, firstly the hierarchical structure was established and then the software program“Super Decions”was used for the AHP method application. As a result of the surveys, the data obtained are entered one by one and the importance weights of the main criteria and the sub criteria are calculated.Criteria with specific prescribing in themselves and expert evaluations have been evaluated individually by determining the importance weights, that is, the impact scores that will make the procedures and forms to be used more efficient. One of the most important goals of maritime transport is to ensure a safe working environment and to work with high performance vessels. Therefore, the procedures and forms used to prepare safe working environments should be evaluated for efficiency and necessary improvements. An evaluation model consisting of criteria determined by weights was proposed to enable the ship management to develop their own safety management systems in accordance with the rules and regulations and to meet the requirements and standards of the users. With this study, it is aimed to provide contribution to maritime sector for the improvement and development of the procedures and forms used in the vessels and operating companies.