İnmemiş testiste, orşidopeksi sonrası elektromagnetik alan uyarımının etkileri: Deneysel çalışma
Effects of electromagnetic field stimulation in cryptorchidism after orchidopexy
- Tez No: 48532
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN DİNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET İnmemiş testis erkek infertilitesinde oldukça sık rastlanılan nedenlerden birisidir, ikinci yaşa kadar tedavi edilmemiş inmemiş testislerde bu oran daha da artmaktadır. İnfertiliteden seminifer tübül harabiyetiyle üreme hücrelerinin sayıca azalması sorumlu tutulmaktadır. Hormonal destek ile üreme hücrelerinde artış sağlandığı bildirilmiştir. Hormonal tedavinin temeli Leydig hücrelerini uyararak testosteron sahnımını artırmaya dayanmaktadır. EMA'nın yara iyileşmesinde, anjiyogeneziste, çeşitli hücrelerin proliferasyonunda, protein ve DNA sentezinde olumlu etkileri olduğu bildirilmiştir. EMA'nın fîbroblastlarda proliferasyona neden olması, fibroblastlar gibi mezenşim kökenli hücreler olan Leydig hücrelerinde de aynı şekilde bir etki ile proliferasyona neden olabileceği ve inmemiş testiste hasan engelleyebileceği fikrini akla getirmektedir. Buna dayanarak yapılan çalışmada 32 adet Wistar türü rat kullanıldı. 16 tanesinin sol testisleri karın ön duvarına tespit edildi. Sağ testisleri çıkartıldı. Diğer 16 rata sadece sağ orşiektomi yapıldı. Sol testisleri karın dışına çıkartılıp tekrar karın içine yerleştirildi. inmemiş testis modeli oluşturulan ratlarda testisler 30 gün sonra skrotuma cerrahi olarak indirildi. İnmemiş testis oluşturulan ratlardan sekiz tanesine EMA uygulandı (İTEM grubu), inmemiş testis modeli oluşturulan diğer sekiz rata cerrahi tedavi dışında başka bir işlem uygulanmadı (İT grubu ). Sham ameliyatı yapılan ratlardan sekiz tanesine de EMA uygulandı ( KEM grubu ). Sham ameliyatı yapılan diğer sekiz rat kontrol olarak alındı (K grubu ). Çalışma sonrasında EMA'nın beden ağırlığını ve testis ağırlığını artırdığı, Leydig hücrelerinde proliferasyona neden olarak testosteron düzeyini kontrol grubu düzeyine çıkarttığı saptandı. Bununla birlikte EMA uygulanan gruplarda üreme hücrelerinde azalma olduğu gözlendi. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Undescended testicle is a common problem leading to infertility. After descending the testicle into the scrotum, some studies supports the necessity of hormon therapy. Electromagnetic field stimulation on living tissues increase cell proliferation, protein and DNA synthesis. Sixteen prepubertal rats was objected to the fixation of left testicles to the anterior abdominal wall for 30 days, right testicles were removed.Another group of sixteen rats objected only to the right orchiectomy and a manuplation simulating study group without fixation was the sham group. After surgically descending of undescented testicle into the scrotum, animals were divided into two groups.Both groups had eight rats. EMF stimulation group had the stimulation for two hours every day for ten days, while the second group did not. The sham group was also divided into two groups. The first one applied EMF and named as KEM, the second one was sham. Weight of removed testicles were measured and fixed in %10 formaline for histopathologic evaluation. At the creating of undescended testicle and right orchiectomies a blood sample was obtained for testosteron level of prepubertal rats. After finishing EMF stimulation the rats were mated with female fertile ones for 17 days. After fertility study a blood sample was obtained for testosteron assay and body weight was measured and rats were killed, the testicles were removed and the weight were measured and fixed in formaline for histopathologic evaluation.All the rats body weights were measured before and after the study.Female rats were killed with overdose ether anesthesia and number of fetuses were recorded. Histopathological 48evaluation was based on Johnsen criteria and seminiferous tubule diameter measurements. EMF stimulation resulted in Leydig cell proliferation,inerease in testosteron level, testicle weight,but decrease in germ cell population. 49