Çeşitli ilaçların antimikrobik maddelerle etkileşimlerinin mikrobiyolojik açıdan incelenmesi
- Tez No: 48540
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DUMRUL GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı antibiyotik dışı ilaçların gram pozitif ve gram negatif standart bakteri suşlanna karşı antibakteriyal etkisi in vitro koşullarda araştırılmıştır. Standart bakteri suşlan şunlardır: Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 653 8P, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 8739, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Proteus mirabilis ATCC 14153. MİK değerlerinin saptanmasında Müeller Hinton sıvı besiyeri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan bakteri inokulumlan bir gecelik kültürün 10"3 dilüsyonuyla elde edilmiştir. İlk olarak antibiyotik dışı ilaçların MİK değerleri belirlenmiştir. Ardından antibiyotiklerle antibiyotik dışı ilaçların standart bakteri suşlanna karşı kombinasyon MİK değerleri belirlenmiştir. FİK değerlerinin hesaplanmasıyla, antibiyotiklerle antibiyotik dışı ilaçların karşılıklı etkileşimleri antagonistic additif, sinerjistik ve indifferens olarak tanımlanmıştır.Çalışmamızın sonuçlan, bir antipsikotik ilaç olan trifluperazin'in, antidepresan ilaçlardan amitiriptilin, imipramin, klomipramin ve maprotilin'in, bir antineoplastik ilaç olan 5-fluorourasil'in standart bakteri suşlanna karşı antibakteriyal etkisinin olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte gram pozitif standart bakteri suşlan gram negatif standart suşlara göre antibiyotik dışı ilaçların antibakteriyal etkisine karşı daha duyarlıdır. Bu ilaçlarla ampisilin eritromisin, siprofloksasin, trimetoprim/sulfametoksazol ve imipenem'in karşılıklı etkileşimleri antagonist, additif, sinerjist ve indifferens olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the antibacterial effect of some non-antibiotic drugs and their interactions with antibiotics were evaluated in vitro against standard gram positive and gram negative bacterial strains. The standard bacterial strains were: Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 6538P, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 8739, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9027, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Proteus mirabilis ATCC 14153. Mueller Hinton broth was used to determine the MIC values. The bacterial inoculum obtained by 10"3 dilution of overnight culture were used in this study.At first, the MIC values of non antibiotic drugs were determined. Then, the MIC values of the antibiotics and non-antibiotic drugs in combination were evaluated against standard bacterial strains. By the FIC values calculated, the interactions ofthe antibiotics with non antibiotic drugs were defined as antagonistic, additive, synergistic and indifferent. The results of the study indicated that trifluperazine an antipsycotic drug, amitriptiline, imipramine, clomipramine and maprotiline four antidepressant drugs and 5- fluorouracil a antineoplastic drug had antibacterial effects against standard bacterial strains. The gram positive bacterial strains were more susceptible to the antibacterial effect of non antibiotic drugs than gram negative bacterial strains. We observed that the interactions of these drugs with ampiciline, erithromycin, ciprofloxacin, trimethoprime/sulfametoxazole and imipenem were antagonistic, synergistic, additive and indifferent.