Poliklinik hastalarının çeşitli klinik örneklerinden izole edilen escherichia coli ve klebsiella cinsi bakterilerde genişlemiş spektrumlu beta laktamaz varlığının araştırılması
The presence of extended spectrum beta lactamase in escherichia coli end klebsiella spp. isolates from different outpatients clinical specimens were investigated
  1. Tez No: 224429
  2. Yazar: GÜNAY GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. NEZAHAT GÜRLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Poliklinik hastalarının çeşitli klinik örneklerinden etken olarak izole edilen Escherichia coli ve Klebsiella cinsi bakterilerde genişlemiş spektrumlu beta laktamaz varlığının araştırılması:Antibiyotik direnci gerek toplum gerekse hastane kökenli infeksiyonlarda giderek büyüyen problem olarak karşımızdadır.Bakterilerin antibiyotiklere karşı gösterdikleri çeşitli direnç mekanizmaları içinde antimikrobik ilaçları parçalayan enzim üretimi önemli rol almaktadır. Başta oksiimino-sefalosporinler olmak üzere çok sayıda geniş spektrumlu beta laktam antibiyotiğe direnç gelişmesine neden olan enzimler ?Genişlemiş Spektrumlu Beta Laktamazlar (GSBL)? olarak isimlendirilirler.Çalışmamızda Ağustos-Aralık 2006 tarihleri arasında Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuarımıza başvuran poliklinik hastaların çeşitli klinik örneklerden izole edilmiş 100 E.coli ve 100 Klebsiella suşu GSBL üretimi açısından incelenmiştir.Suşlarda CLSI kriterlerine uygun kombine disk yönteminin yanında çift disk sinerji ve E-test yontemi uygulanmıştır. GSBL oluşturan suşların yatan hastalar dışında toplum kaynaklı infeksiyonlarda da giderek artmakta olduğu belirlenmiştir. Pozitiflik oranı E.coli'de %22, Klebsiella cinsinde %25 bulunmuştur. Hızlı, basit, ucuz yöntemlerle GSBL üretimi saptanmasının rutinde uygulanabilirliği, ayaktan hastalarda tedavi başarısızlığından kaçınılmasındaki önemi ve tedavi seçenekleri gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The presence of extended spectrum beta lactamase in Esherichia coli and Klebsiella spp. isolates from different outpatients clinical specimens were investigated:An increase in antibiotic resistance in community- and hospital- related infections have become a growing problem.Enzymes that destroy the antimicrobial agents play an important role in different bacterial resistance mechanisms against antibiotics. The name `?Extended Spectrum Beta Lactamase (ESBL)??refers to a number of enzymes that cause development of resistance to extended spectrum antibiotics, especially oxyiminocephalosporines.In our study, ESBL production was investigated in 100 E.coli and 100 Klebsiella spp. strains isolated from different clinical specimens of outpatients who were admitted to our laboratory of Microbiology and Clinical Microbiology between August-December 2006.In addition to the combination disk method which was performed according to the CLSI criteria, double disc synergy and E-test methods were also applied. It was found that ESBLs were also common among strains of community related infections. The ESBL positivity rate was 22% in E.coli and 25% in Klebsiella spp. Treatment failure in outpatients can be overcome with rapid, simple, and cheap ESBL detection methods which could be used in routine laboratories to find out the possible use of alternative antibiotics.