Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımların belirleyicileri
Determinants of foreign direct i̇nvestment of Turkey
- Tez No: 485406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınması önünde ciddi bir engel sermaye yetersizliğidir. Gelişmekte olan ülkelerin sermaye yetersizliğini gidermesinin bir yolu doğrudan yabancı sermaye yatırımlardır. Bu çalışmada 1998-2016 çeyreklik veriler kullanılarak Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımların belirleyicileri araştırılmıştır. Bu amaçla önce serilerin durağan olup olmadığını test etmek için ADF testi ve PP testi kullanılmış, sonra da eş-bütünleşme testi, Granger nedensellik testi ve VAR metodu uygulanmıştır. Ampirik bulgularda GSYİH, dışa açıklık oranı, reel efektif döviz kuru ve faiz oranı ile doğrudan yabancı sermaye yatırımlar arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur, diğer taraftan tüketici fiyat endeksi ile doğrudan yabancı sermaye yatırımlar arasında negatif yönlü bir ilişki çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the barriers that developing countries face when it comes to development is capital insufficiency and one way which developing countries can get finance and capital is a foreign direct investment (FDI). This study uses the quarterly data of 1998-2016 period to find the determinants of foreign direct investments in Turkey. To this aim firstly Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) unit root tests used to examine the stationary of the series, secondly, Johansen co-integration test, Granger causality test and VAR models implemented. In the empirical results, the study found that there is a positive relationship between the GDP, real effective exchange rate, interest rate, openness and foreign direct investments. On the other hand, the study found a negative relationship between foreign direct investment and consumer price index.