Erken Demirçağ Karia Bölgesi nekropolisleri
The necropoleis of Carian Region in the Early Iron Age
  1. Tez No: 485422
  2. Yazar: SUBUTAY TAYLAN KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Antik Çağ'da Anadolu'nun güneybatı kıyısında yer alan Karia Bölgesi olarak anılan coğrafi bölge, İ.Ö. 1. binde, Batı Anadolu uygarlıkları içinde, kendine özgü stillerle ürettiği somut örneklerle birlikte, bölgenin kültürel ve sanatsal yönden ne kadar zengin ve önemli olduğunu gösteren niteliktedir. Bu kültürel zenginlik içerisinde yer alan nekropolislerin incelenmesi, göz ardı edilemeyecek ölçüde dikkat çekicidir. Erken Demirçağ Karia Bölgesi Nekropolisleri, Protogeometrik Dönem ile Geometrik Dönem olarak incelendiğinde, dönemsel farklılıkların meydana getirdiği değişimler gözlemlenmektedir. Çalışmamızı oluşturan dönem içerisindeki mezarların benzerlerinin sistematik arkeolojik kazılarının yetersizliği ile birlikte, eserlerin müzelere çeşitli yollara dağılmış olması sebebiyle, Karia Bölgesi ve geçmişte bu bölgede yaşamış topluluğun siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel yapısının da aydınlatılması açısından, bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The geographical region, which is known as the Karia Region located on the southwestern coast of Anatolia is a demonstrated of how rich and important the region is in the cultural and artistic direction with the concrete evidence that it produces in its Western Anatolian civilizations in antiquity at the first millennium BC. The examination of the necropolis areas within this cultural richness is remarkable, to the extent that it can not be overlooked. When it is examined as Protogeometric Period and Geometric Period in Karian Region, the changes that periodical differences bring about have been observed at the Early Iron Age necropolis areas. Because of the inadequacy of systematic archaeological excavations of similar tombs during the period that constituted our work and the distribution of the works in various ways, it also shows the significance of the work involved in illuminating the political, social, economic and cultural structure of the community that has lived in this region in the past and the Karia Region.