Termera Nekropolisi seramik buluntuları
Nekropolis of Termera ceramic finds
  1. Tez No: 590113
  2. Yazar: NECMİYE SEDA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
“Termera Nekropolisi Seramik Buluntuları”adlı yüksek lisans tez çalışmasında Sub-Myken Döneminden - Erken Demir Çağı Döneminde kadar uzanan önemli bir geçiş sürecine ait verilerin dökümantasyonları tanımlamalarını ve değerlendirmesini içermektedir. Batı Anadolu, Adalar, Yunan Anakarası'nda Geç Tunç Çağı sonu - Erken Demir Çağı başı geçiş sürecini kesintisiz yansıtan kültürel tabakaların yeteri kadar saptanamamış olması ve kültürel unsurlara ait buluntuların oransal azlığı kronolojik ve kültürel bir takım sorunları gündeme getirmiştir. Karia Bölgesi'nin Geç Tunç Çağı ve Erken Demir Çağı, Pilavtepe, Müsgebi, Çömlekçiköy, Hydai (Damlıboğaz) yerleşimlerinden gelen verilerle kısmen tanınabilmektedir. MÖ 12. yüzyıl başlarından itibaren, Tunç Çağı'ndan gelen ölü gömme geleneklerinin Termera ve Pedasa yerleşimlerinde kısmen devam ettiği anlaşılmaktadır. Bu kentlerin mezar buluntularına bağlı olarak Erken Demir Çağı'nda kurulmuş olduğunu söylemek mümkündür. Termera Nekropolü'nde ortaya çıkarılan toplam 70 mezar yapısı incelenmiş, bunların iç yüzeylerinde korunan 161 adet gömü çukurunun varlığı tespit edilmiştir. Mezarlardan ele geçen buluntular MÖ 12. yüzyıldan itibaren Termera Nekropolü'nün kullanımda olduğunu göstermektedir. Yüksek lisans tez çalışması kapsamında incelenen veriler Termera'nın yeterince bilgi sahibi olmadığımız Karia Erken Demir Çağ arkeolojisindeki yeri, ilişkileri ve kültürel etkileri“bütüncül arkeoloji”araştırma yöntemi ile tartışılarak bunlarla ilgili sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis, titled as“Ceramic Finds in Termera Necropolis”including documentation, explanation and examination of ceramic fragments from Termera which are dating from Sub-Mycenean Period to Early Iron Age. Due to lack of information, findings and artifacts, which represented uninterrupted cultural influences in Western Anatolia, Islands and Greek mainland, on late Bronze-Early Iron Age brought cultural and chronological problems. For all that we have more information from materials unearthed at Pilavtepe, Müsgebi, Çömlekçiköy, Hydai (Damlıboğaz) dated to Late Bronze Age and Early Iron Age. From the beginning of 12th century BCE, we can understand that local people were partially continued to perform burial traditions, which they adapted from bronze age, in Termera and Pedasa. According to burial findings that unearthed from these ancient cities, it can be argued that these cities ere established mostly during the Early Iron Age. 70 burial structure of Termera Necropolis examined and inside part of these structures, 161 undisturbed burial pits were determined. Artifacts that detected from these burials shows us, Necropolis of Termera continued to be in usage from 12th century BCE. As the materials which examined in this master thesis shows, it can be said that the ancient Termera provides considerable information on cultural influences, interactions and its importance about the Karian region in Early Iron Age. With discussions, examinations and the utilization of“holistic archaeology”model of research, some informative and remarkable results are gained in this master thesis.