Medyada ermenilere yönelik nefret söyleminin sosyal psikolojik açıdan değerlendirilmesi
Social psychologi̇cal assesment of hate speech against armenians i̇n media
  1. Tez No: 485421
  2. Yazar: GAMZE İREM UMUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MERT TEKÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmanın amacı, medyada Ermenilere yönelik nefret söylemini sosyal psikolojinin kavramlarıyla anlamaktır. Bu bağlamda nefret söylemi, gruplararası ilişkiler içerisinde iç grup ve dış grubun sistematik bir şekilde nasıl tanımlandığına bağlı olan bir ayrımcılık pratiği olarak ele alınmıştır. Araştırmamız kapsamındaTürkiye'de yazılı basında nefret söylemini düzenli olarak takip eden ve verilerini her dört ayda bir raporlayan Hrant Dink Vakfı'nın internet sitesinden 45 haber seçilmiştir. Haberler, medyada ayrımcı ve ırkçı söylemi mikro ve makro düzeyde analiz etmek için en uygun yöntem olan Van Dijk'ın haber söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca söylemin içerdiği ideolojileri ve güç ilişkilerini incelememizi mümkün kılan eleştirel söylem analizi de araştırmamızda kullanılmıştır. Sonuç olarak Ermenileri hedef alan nefret söylemi makro düzeyde iç grup ve dış grup arasındaki hiyerarşiyi“Biz ve Onlar”söylemi üzerinden üç farklı şekilde inşa etmektedir;“Türklere karşı bir tehdit olarak Ermeniler”,“Türkiye'ye karşı bir tehdit olarak Ermeniler”,“Toplumsal huzura karşı bir tehdit olarak Ermeniler”. Mikro düzeydeyse nefret söyleminin arka planındaki ideolojilere bağlı olarak üç farklı dilsel stratejiyi benimsediği görülmüştür“Bir milliyetçilik pratiği olarak biz ve onlar söylemi”,“Milliyetçi ve Kör Vatansever Retoriğin Bir İnşası Olarak Türkiye ve Ermeniciler”ve“Sembolik Irkçılık Pratiği Olarak Davranışsal Asimetri”.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the hate speech against Armenian in media with concepts of social psychology. İn this context hate speech was handled as a discriminatory practice which is associated with the sistematical definition of in group and out group within intergroup relations. Within our research45 news were choosen from the website of Hrant Dink Foundation who has been watching hate speech in media regularly and reporting their data every four months. News were examined by the most proper method that enables to analyse discriminatory and racist discourse both of micro and macro level in media. Additionally critical discourse analysis, which enableus to examine the ideologies and the power relations involved in discourse, was used in this research. Consequently hate speech against Armenianconstruct the hierarchy between in and out group in terms of“Us versus Them”discourse in three different ways;“Armenian as a threat against Turks”,“Armenian supporters (Ermeniciler) as a threat against Turkey”,“Armenian as a threat against community peace”. On micro level hate speech has been adopted three different kinds of discourse strategies according to its background ideologies;“Us and Them discourse as a practice of nationalism”,“ Turkey and Armenian Supporters (Ermeniciler) as a construction of nationalism and blind patriotism”and“Behavioral asymmetry as a practice of symbolic racism”