Metaphors of disease and desire in the works of Olive Schreiner and Halide Edib Adıvar
Olive Schreiner ve Halide Edib Adıvar'ın romanlarında bir metafor olarak hastalık ve arzu
- Tez No: 485439
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, temel odak noktası on dokuzuncu yüzyıl sonu geç Viktorya dönemi İngilteresi ve kadın sorunsalıdır. Özellikle, Yeni Kadın imgesi ve birinci dalga feminizminin doğuşu ve gelişimi tarihsel ve teori bağlamında incelenmiştir. İkinci bölümde, geç Osmanlı dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti kuruluş dönemi kadın sorunsalı ve feminizminin gelişimi analiz edilmiştir. Ayrıca, İngiltere ve Osmanlı'daki Yeni Kadın imgesi, arzu ve hastalıklarını anlayabilme amacıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Yeni Kadın romanına örnek teşkil eden iki kadın yazar Olive Schreiner Bir Afrika Çiftliğinin Öyküsü ve Halide Edip Adıvar'ın Handan romanlarını Yeni Kadın'ın arzu ve hastalık metaforları göz önüne alınarak, feminist teori bağlamında karşılaştırmalı bir şekilde tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of the study, the main focus in on the woman question in the late Victorian era of the nineteenth century England. Particularly, the New Woman and the roots of first wave feminism are explained with its theoretical and historical background. In the second chapter, the woman question and the New Woman in the Ottoman Empire are analyzed with the rise of feminism in Ottoman society. Also, it is aimed to compare the New Woman in Britain and Ottoman societies in order to understand the desire and the disease of the New Woman. Furthermore, in the last two chapters, the focus is on representatives of the New Woman novels Handan by Halide Edip Adıvar and the Story of an African Farm by Olive Schreiner. The aim of this study is to discuss the heroines Handan and Lyndall comparatively in order to understand the metaphors of desire and disease of the New Woman in Ottoman and English societies within the scope of feminist criticism.