Lüks kozmetik ürünlerin tüketimini etkileyen post-demografik değişimlerin analizi
Analysis of post-demographic changes that affect consumption of luxury cosmetic products
  1. Tez No: 485438
  2. Yazar: HANDE BİLGEHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde, Lüks Kozmetik sektöründe, lüks kozmetik ürünlerinin satışlarında artan bir ivme görülmektedir. Bu durum da, bu sektörlerde faaliyet gösteren markalar arasında yoğun bir rekabete neden olmaktadır. Yoğun rekabet ortamı, markaların kendi dinamiklerini, hedef pazar seçim stratejilerini tekrar gözden geçirmesine ve bu stratejilerinde değişikliğe gitmesine neden olmaktadır. Lüks kozmetik sektöründe faaliyet gösteren markalar gerek pazar paylarını arttırmak, gerekse faaliyetlerinin sürdürebilirliği için yeni trendlerden yararlanmaktadır. Bu bağlamda günümüzde ortaya çıkan ve yeni bir kavram olan“Post-demografik değişim”, hedef pazar seçiminde kullanılan bu yeni trendlerin başında gelmektedir.“Post-Demografik değişim”kavramının hem yeni bir trend olması, hem de literatürde daha önce bu konu ile ilgili, özellikle ülkemizde yapılmış bir çalışmanın ya da araştırmanın olmamasından dolayı, bu yeni çalışma alanı tez konusu olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen tez çalışmamızın birinci bölümünde pazar bölümlendirme kavramı, hedef pazar seçimi ve hedef pazar seçimi kriterleri ele alınmıştır. İkinci bölümünde“post-demografik değişim”kavramının yeni bir trend olarak ortaya çıkışı ve stratejileri ele alınarak lüks kozmetik sektöründe yaşanan post-demografik değişimlere yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümünde ise, lüks kozmetik pazarında faaliyet gösteren X markasının cilt bakım ürünlerinin tüketimini etkileyen post-demografik değişimlerin uygulamalı bir analizi yapılmıştır. Üç farklı ülkenin havalimanlarında, farklı demografik özellikleri olan, X markasının cilt bakım ürünlerini kullanan tüketicilere yönelik gerçekleştirilen bu çalışmanın sonucunda, X markasının cilt bakım ürünlerinin tüketiminin post-demografik değişimlerden olumlu yönde etkilendiği ortaya çıkmıştır. Başlangıç niteliğinde sayılan bu çalışma, bu konu ile ilgili ülkemizde yapılmış bir çalışmanın olmamasından dolayı, bundan sonraki yapılacak olan çalışmalar için de yol gösterici bir nitelikte olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in the Luxury Cosmetics sector, there is an increasing momentum in the sales of luxury cosmetics products. This situation is causing intense competition among the brands operating in these sectors. The intense competitive environment causes brands to re-examine their own dynamics, target market selection strategies, and to change these strategies. Markets operating in the luxury cosmetics sector are taking advantage of the new trends in order to increase their market share and to maintain the sustainability of their activities. In this context,“Post-demographic change”which is a new concept that emerged today is one of these new trends used in target market selection. This new field of study has been identified as a thesis topic, as the concept of“post-demographic change”is both a new trend and there is no literature or research on the subject before, especially in our country. In the first part of our thesis study carried out in this context, the concept of market segmentation, target market selection and target market selection criteria are discussed. In the second part, the concept of“post-demographic change”emerged as a new trend, and the post-demographic changes in the luxury cosmetics sector were taken into consideration. In the third and final section, an applied analysis of post-demographic changes affecting the consumption of skin care products of the X brand, operating in the luxury cosmetics market, has been conducted. It has been revealed that consumption of X-skin care products has been positively influenced by post-demographic changes in the result of this work for consumers who use skin care products of X brand with different demographic characteristics in the airports of three different countries. This study, which is regarded as the starting point, will be a guide for future studies due to the fact that there is no work in our country related to this subject.